×
جمعه، ۳۰ فروردین ۱۳۹۸
۲ ۱۳۹۷/۸/۱۸ ۱۵:۲۳

حفره امنیتی در وزارت صمت برطرف شد/‏ چند درس از گزارش یک حفره امنیتی

هرچند با انتشار این گزارش در توئیتر، این موضوع مورد توجه فعالان عرصه سایبری کشور در مرکز ماهر قرار گرفت و هم اکنون هم این سامانه از مدار خارج شده است ولی امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات معتقد است باید از این اشتباه چند درس گرفت.درس۱: ذخیره‌سازی داده‌های شهروندان غیرقانونی است و به بهانه‌ سرعت یا سخت بودن نمی‌توان از اصول حریم خصوصی عدول کرد.
طبق قانون دستگاه‌های دولتی حق ذخیره‌سازی این داده‌ها را ندارند. این امر مطالبه عمومی است و مسولان رده بالای دولتی باید مدافع حقوق شهروندان باشند.درس۲: امنیت برآمده از شهروندان مسوولیت‌پذیر است. آن شهروند به جای سوءاستفاده، زمینه‌ساز حفظ حریم خصوصی هموطنانش شد. رفتار او نشانه‌ وجود ‎سرمایه اجتماعی در جامعه‌ ماست.
برای این شهروند، تصحیح اشتباهات موجود و حفاظت از هموطنانش بیش از شهرت یا منفعت مادی ارزش داشت.درس۳: شبکه‌های اجتماعی اصلی‌ترین راه میانبر میان شهروند و دولت است همان طور که مشارکت این شهروند مسئولیت‌پذیر از طریق این شبکه امکان‌پذیر شد. وی از شبکه اجتماعی برای نقد و در همان حال تصحیح دولت بهره ‌برد.
انتقاد نخستین گام برای تصحیح است پس از شبکه اجتماعی نترسیم.درس۴: اصول اتصال به مرکز تبادل داده‌ ملی (NIX) برای تبادل داده‌ها طراحی شده و نه ذخیره‌سازی آن. رعایت اصول ‎دولت الکترونیک امکان ‎شفاف‌سازی را به دور از نقض ‎حریم خصوصی مدنظر قرار داده است. برای راحتی خودمان نمی‌توانیم حریم  شخصی مردم را در خطر قرار دهیم.
.
.....

کد خبر : 46709  |  شبکه ایران

آخرین خبرهای علمي

معرفی کامل شائو کان در تریلر جدید مورتال کامبت 11 [تماشا کنید]
دیجیاتو
.
.
در حالی که تنها یک هفته تا انتشار یکی از مورد انتظارترین عناوین سال، یعنی مورتال کامبت 11 زمان باقی مانده است، استودیو ندررلم با انتشار یک تریلر شائو کان را به صورت کامل معرفی کرد....