×
سه‌شنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۸
۱۴ ۱۳۹۸/۹/۷ ۲۳:۰۹

ترامپ چراغ‌خاموش وارد افغانستان شد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز پنج‌شنبه در سفری از پیش‌اعلام‌نشده، وارد افغانستان شده است.  بنا بر اعلام کاخ سفید، این سفر با هدف سرکشی به نظامیان آمریکایی به مناسبت عید شکرگزاری صورت گرفته است. ترامپ در جریان این سفر در پایگاه نظامیان آمریکایی در «بگرام» که بزرگترین پایگاه این کشور در افغانستان است، حضور یافته است.

به گفته خبرنگاران همراه ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در جریان دیدار با نظامیان آمریکایی، سخنرانی کوتاهی هم کرده و گفته است که مذاکرات صلح با طالبان را از سر گرفته، چراکه اعتقاد دارد این گروه خواستار دستیابی به توافق صلح با آمریکاست. ترامپ در این مورد گفت: «طالبان می‌خواهد توافق کند، می‌بینیم که این توافقی واقعی خواهد بود یا نه.

ولی می‌خواهند توافق کنند. آن‌ها می‌خواهند توافق کنند، تنها به این دلیل که شما عملکرد فوق‌العاده‌ای دارید.» وی در این سخنرانی همچنین تأیید کرده است که قصد دارد تعداد نیروهای آمریکایی در افغانستان را به ۸۶۰۰ نفر کاهش دهد.  ترامپ ضمن دفاع از تصمیمش برای کاهش حضور نظامی در سوریه، گفته است که «به اندازه کافی» نیرو در سوریه باقی مانده است تا واشنگتن بتواند بر منابع نفتی این کشور مسلط باشد.

رئیس‌جمهور آمریکا در جریان این سفر در همان پایگاه با «اشرف غنی» رئیس‌جمهور افغانستان هم دیدار و گفت‌وگو کرده است. به گفته خبرنگاران همراه ترامپ، ورود رئیس‌جمهور آمریکا به افغانستان دو ساعت پیش انجام گرفته، اما به دلایل امنیتی، خبرنگاران اجازه انتشار این خبر را نداشته‌اند و تنها پس از پایان دیدارها، مجوز انتشار خبر صادر شده است.

خبرنگاران همچنین نوشته‌اند که پیش از فرود هواپیمای حامل ترامپ، تمام چراغ‌های داخل هواپیما خاموش شده و گوشی‌های همراه و دیگر تجهیزات خبرنگاران که ممکن بوده سیگنالی صادر کنند هم به طور موقت ضبط شده است. ترامپ سال گذشته هم در سفری مشابه و به صورتی کاملا امنیتی وارد عراق شد. او بعدا گلایه کرد که با گذشت سال‌ها از حمله به عراق، آمریکا همچنان مجبور است برای سفر به این کشور شرایط امنیتی شدیدی اتخاذ کند.
    انتهای پیام/ق ترامپ وارد افغانستان شد دونالد ترامپ افغانستان ترامپ آمریکا .

..


کد خبر : 1058509  |  خبرگزاری فارس

پربیننده ترین خبرها

آخرین عکسهای خبری