×
سه‌شنبه، ۱۹ آذر ۱۳۹۸
۴ ۱۳۹۸/۹/۱۲ ۰۲:۱۳

صادرات نفتی صفر نشد

اگر بخواهیم مهم‌ترین خبر بیست و سومین روز ملی صادرات را بگویم این است که سیاست‌گذاران در حمایت از صادرکنندگان خط مشی خود را اعلام کردند و گفتند به هیچ وجه کسی حق ندارد در مقابل صادرات ممنوعیت ایجاد کند. در روز ملی صادرات بارها تأکید شد که بایستی مدیریت صادرات را به اتاق بازرگانی سپرد، اتفاقی که سالیان سال است بخش خصوصی خواهان آن است.

در روز ملی صادرات، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری حمایتی تمام قد از صادرکنندگان کرد و برای کسانی که مانع تراشی می‌کنند خط و نشان کشید که نباید برای صادرکنندگان محدودیتی ناحق ایجاد کرد، چرا که این بخش با ارز‌آوری حاصل از صادرات به کشورهای مختلف توانسته اقتصاد کشور را بهبود ببخشد. آنگونه که در آمارها آمده است در 8 ماهه سال‌جاری، بیش از 88 میلیون تن کالا صادر شده است.

در این میان میزان صادرات غیرنفتی در 8 ماه سال‌جاری بیش از 16 درصد از نظر وزنی نسبت به سال گذشته رشد داشته است. با توجه به این اعداد و ارقام می‌بینیم که صادرات در کشور نقش پررنگی دارد.بوسه بر دستان صادرکنندگاناسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری در مراسم روز ملی صادرات، گفت: باید دست فعالان عرصه صادرات را که توانسته‌اند با وجود فضای بسته و محدودیت‌های مختلف فعالیت کنند بوسید.

جنگ اقتصادی راه انداختندمعاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: دولت امریکا با خروج از برجام فشار سنگین و بی‌سابقه‌ای علیه ملت ایران و جمهوری اسلامی ایران وارد کرد و به‌صورت آشکار و بدون پرده پوشی اعلام کرد که بیشترین درد را به جامعه ایران وارد خواهیم کرد و جنگ اقتصادی بزرگی علیه ایران به راه خواهیم انداخت.

روی پای خود ایستادیموی افزود: امروز با سرافرازی می‌گوییم که اقتصاد ایران اگرچه با مشکلات مختلفی روبرو شد، اما توانست روی پای خود بایستد.این فشار سابقه تاریخی دارد؟وی افزود: امریکا تصورش این بود که اقتصاد ایران به فروپاشی می‌رسد و مشکلات اقتصادی منجر به شکل‌گیری اعتراضات می‌شود و در همین راستا از اردیبهشت سال 97 تاکنون هر روز فشارهای خود را بر اقتصاد ایران افزوده است که لازم است دانشگاهیان، نخبگان و صاحب نظران این موضوع را مورد ارزیابی و تحلیل قرار دهند که آیا چنین فشاری ظرف مدت دو سال علیه یک ملت و دولت در تاریخ سابقه دارد؟متوسل به روش‌های دیگر شدیمجهانگیری با اشاره به اینکه امریکایی‌ها هرگز نتوانستند میزان فروش و صادرات نفت خام ایران را به صفر برسانند، تصریح کرد: البته فروش نفت ایران تحت فشار قرار گرفت و حتی کشورهای دوست ایران جرأت خرید نفت را ندارند و دولت برای فروش نفت به روش‌های دیگری متوسل می‌شود.

صادرات جایگزین نفتمعاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه میزان صادرات نفت و درآمدهای حاصل از فروش نفت کشور کاهش پیدا کرده است، گفت: آنچه توانسته جایگزین فروش نفت باشد توسعه صادرات غیرنفتی و تلاش‌های فعالان عرصه صادرات است که باعث شده از سال 97 تاکنون میزان تولید و صادرات کشور کاهش پیدا نکند و رشد اقتصادی امروز نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری دارد.

دو شوک اقتصادیوی با اشاره به اینکه مردم و بخصوص طبقه متوسط و ضعیف جامعه فشار سنگین و شرایط سختی را تحمل می‌کنند، خاطرنشان کرد: در دو شوک اقتصادی که یکی در سال‌های 91 و 90 و دیگری در سال‌های 98 و 97 به کشور وارد شد، قدرت خرید مردم بشدت کاهش یافت که در این راستا دو مأموریت اصلی را باید به‌طور همزمان دنبال کنیم که یکی سر پا نگهداشتن.

.....


کد خبر : 1068814  |  شبکه ایران

پربیننده ترین خبرها

آخرین عکسهای خبری