×
چهارشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۸
۱۷ ۱۳۹۸/۹/۱۸ ۱۷:۰۱

ظریف: هیچ‌کس از گسترش داعش در افغانستان و آسیای مرکزی سود نمی‌برد

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بعدازظهر امروز (دوشنبه) ضمن شرکت در هشتمین کنفرانس وزرای «قلب آسیا» یا روند استانبول در استانبول ترکیه طی سخنانی ضمن قدردانی از دولت و مردم ترکیه برای برگزاری این نشست عنوان کرد:‌ در ابتدا از روسای جلسه برای برگزاری این نشست بهنگام و نیز از مردم و دولت ترکیه برای مهمان نوازی گرم آنها تشکر می‌کنم.

وی با بیان اینکه ما انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۸ و انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۹ افغانستان را به عنوان گام‌هایی اساسی در چارچوب قانون اساسی آن کشور تلقی می‌کنیم، افزود: ما از دوستان افغانستانی خود قویا می‌خواهیم اختلافات را کنار بگذارند و به حفظ وحدت افغانستان و نیز اجرای ترتیبات مصرح در قانون اساسی آن کشور به عنوان امری قطعی و اجتناب ناپذیر توجه ویژه مبذول دارند.

*حضور نیروهای خارجی هیچگاه ثبات را برای منطقه ما به ارمغان نیاورده رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر اینکه هیچ راه‌حل نظامی در افغانستان متصور نیست، خاطرنشان کرد: حضور نیروهای خارجی هیچگاه ثبات را برای منطقه ما به ارمغان نیاورده، بلکه سوابق نشان می‌دهد حتی منجر به ایجاد بستری برای جذب عناصر افراطی شده است.

اعلام یک جدول زمانی برای خروج مسؤولانه نیروهای خارجی از افغانستان می‌تواند زمینه لازم را برای دولت افغانستان به منظور برقراری فرایند صلح و آشتی در سطح ملی آماده کند. *حمایت از فرآیند صلح افغان - افغان تحت هدایت افغانستانی‌ها از جمله طالبان   ظریف ادامه داد: در این رابطه، ما از فرآیند صلح افغان - افغان تحت مالکیت و هدایت افغانستانی‌ها با مشارکت تمامی گروه‌ها و جناح‌های سیاسی از جمله طالبان با مرکزیت دولت افغانستان حمایت می‌کنیم.

شفافیت و فراگیری کلید هرگونه موفقیت در این زمینه است. وی افزود: ما همچنین تمامی طرفین ذیربط را تشویق می‌کنیم تا در گفت‌و‌گوی ملی مستقل شرکت و اختلافات خود را از طریق تعامل و مذاکرات سازنده برطرف کنند.    وزیر خارجه گفت: ما همچنین می بایست از هر وسیله‌ای که در اختیارمان است برای تسهیل فرآیند صلح در راستای حفظ دستاوردهای کنفرانس ۲۰۰۱ بُن (Bonn 2001) و به ویژه در چارچوب قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان به عنوان پایه‌ای محکم برای رسیدن به هرگونه راه حل سیاسی استفاده کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: توجه به دیدگاه های کشورهای همسایه و در نظر گرفتن نگرانی‌های مشروع آنها در طول چنین فرآیندی منجر به حمایت قوی‌تر منطقه‌ای از توافق‌نامه صلح خواهد شد. وی گفت:‌ما معتقدیم که سازمان ملل می‌تواند نقشی فعال در گردهم آوری گروه‌های داخلی و نیز شرکای بین‌المللی دولت افغانستان زیر یک چتر برای تسهیل چنین فرآیندی ایفا کند.

   به گزارش فارس، ظریف خاطرنشان کرد: نمی‌بایست تهدید روزافزون داعش در افغانستان که منجر به خونریزی بیشتر و گسترش تمایلات خطرناک فرقه‌ای شده را فراموش کرد. خطرناک‌تر از آن این است که داعش گروه‌های مسلح محلی را در رقابت برای جذب نیرو و حامی به افراط و تندروی کشانده است. *از گسترش داعش در افغانستان و آسیای مرکزی سودی نصیب کسی نمی‌شود ظریف بیان کرد: همانگونه که هیچ‌کس از ایجاد و حمایت داعش و دیگر گروه‌های افراطی در سوریه و عراق منفعتی کسب نکرد، از گسترش آن در افغانستان و آسیای مرکزی هم سودی نصیب آنها نخواهد شد.

. این روند دهشتناک می بایست پیش از رسیدن به فاجعه بزرگ متوقف شود. ما قویا معتقدیم که نیاز به.....


کد خبر : 1083265  |  خبرگزاری فارس