×
جمعه، ۲۷ دی ۱۳۹۸
۱۹ ۱۳۹۸/۹/۱۹ ۰۶:۲۶

تحقیقاتی که تقاضامحور نباشند جایشان گوشه انبار است! + فیلم

- اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ ارتباط صنعت و دانشگاه موضوعی بود که در اوج پژوهش‌محوری دانشگاه‌ها شکل گرفت و قرار بود کلید‌واژه‌ای باشد برای نزدیک شدن مباحث آکادمیک و دانشگاهی به دغدغه‌های کاری و صنعتی که البته با گذشت این سال‌ها هنوز نمی‌توان مدعی موفقیت آن بود.طرحی که بیشتر به عملکرد دانشگاه‌ها ارتباط پیدا می‌کند تا مفادی که برای اجرای آن در نظر گرفته شده است؛ حال این تفاسیر مختلف از یک طرح باعث شده اجرای آن در هر دانشگاهی متفاوت با دانشگاه دیگر باشد؛ در رابطه با این موضوع با عزیز جوان‌پور رئیس دانشگاه آزاد تبریز به گفت‌گو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

تسنیم: ارتباط صنعت و دانشگاه دو دهه‌ است که دغدغه اصلی جامعه آکادمیک کشور محسوب می‌شود و راه‌اندازی بخش ارتباط با صنعت در دانشگاه با همین اهداف بوده‌ است اما آنچه که به نظر می‌رسد عدم موفقیت این طرح تاکنون بوده‌ است؛ آیا شما با این نتیجه‌گیری موافقید؟تنها راه نجات کشور اتکا به صنعت و دانش داخلی و به روز‌رسانی این اطلاعات است اما باید به این نکته اشاره کنم که انقلاب‌های صنعتی از دانشگاه‌ها آغاز نشده‌ است و در واقع اصلا دانشگاه‌ها محصول انقلاب‌های صنعتی هستند.

نسل اول دانشگاه‌ها آموزش‌محور بوده‌است و این موضوع در غرب هم وجود داشت، فعالیت دانشگاه آزاد هم با همین نگاه آموزش‌محوری آغاز شد اما هدف نهایی در راه‌اندازی دانشگاه‌ها این نبود و قرار بود به تولید کالا و افزایش بهره‌وری صنعت منجر شود.ما در جنگ‌های فناورانه و علمی ضعیف بودیم و به این نتیجه رسیدیم که به کشور‌های دیگر دانشجو اعزام کنیم تا این دانش‌را به کشور بیاورند.

گمان می‌کردیم کشور‌های پیشرفته جهان صنعت را از دانشگاه‌ها گرفته‌اند، که در واقع این‌طور نبود. ما در واقع تنها یک عده تحصیل‌کرده دانشگاهی پرورش داده‌بودیم که در دیوان‌سالاری آن زمان استخدام شدند و هیچکدام وارد بخش صنعتی کشور نشدند و تنها از اروپا یک مدرک دانشگاهی گرفته بودند. بنابراین مسیری که در دانشگاه‌ها اجرا می‌شود به‌درستی تدوین نشده‌است.

اما نظام آکادمیک اروپا این مسیر را طی‌کرده‌اند و حالا با گذار از این دوران که ما الان تجربه‌اش می‌کنیم به ارتباط موثر بین صنعت و دانشگاه رسیده‌اند، بر اساس همین ساختار، صنعت نیاز خود را به دانشگاه اعلام می‌کند و دانشگاه با توجه به این نیاز اقدام به تحقیق و پژوهش می‌کند.نظام آکادمیک اروپا این مسیر را طی‌کرده‌اند و حالا با گذار از این دوران که ما الان تجربه‌اش می‌کنیم به ارتباط موثر بین صنعت و دانشگاه رسیده‌اند، بر اساس همین ساختار، صنعت نیاز خود را به دانشگاه اعلام می‌کند و دانشگاه با توجه به این نیاز اقدام به تحقیق و پژوهش می‌کند.


پژوهش‌هایی که بر مبنای نیازهای شخصی شکل می‌گیرنددر حال حاضر در بیشتر موارد شخصی که در دانشگاه مشغول پژوهش است هدف بیرونی خاصی ندارد و کسی از بیرون از او این پژوهش را نخواسته‌است و تحقیق با توجه به دغدغه شخصی خود فرد صورت می‌گیرد. دانشگاه‌ها برای انجام پژوهش و تحقیق باید به نیاز‌های بیرونی توجه داشته باشند و این نیاز‌های بیرونی به دانشگاه‌ها ابلاغ شود، اگر این اعلام نیاز‌ها وجود نداشته باشد چرا باید یک پژوهش شکل بگیرد.

. با این دیدگاه بررسی کنید و ببینید چرا این حجم از پژوهش‌ها و پایان‌نامه‌ها باید در کتابخانه‌ها و انبارهای ما خاک بخورد. تنها دلیل تجمع این حجم از پژوهش‌ها این است که اغلب‌ آنها تقاضا‌محور نبوده‌اند. تسنیم: برای برون‌رفت از این وضعیت تا به‌حال پیشنهادات زیادی ارائه‌شده و مورد.....


کد خبر : 1085132  |  تسنیم

اخبار مرتبط