×
سه‌شنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۸
۱۷ ۱۳۹۸/۹/۲۰ ۰۷:۳۲

"هارمونی" و "آکورد" در ذات سازهای ایرانی نیست/ در انتظار آلبومی باشید که هم علاقمندان به موسیقی سنتی و هم دوستداران «راک» از آن استقبال کنند

به گزارش خبرنگار ایلنا، از سال‌های ابتدایی پس از انقلاب اسلامی تا دهه هفتاد با آنکه موسیقی و گونه‌های مختلف آن ممنوع به حساب می‌آمده، اما فعالان موسیقی (به جز عده‌ای معدود که انزوا گزیدند یا مهاجرت کردند) به طور کم و بیش فعالیت‌های قبلی خود را ادامه داده‌اند، اگرچه آثارشان توسط مخاطبان دیده و شنیده نشد.

از همان مقطع موسیقی سنتی نسبت به دیگر گونه‌‌ها وضعیت بهتری داشته و پس از آن موسیقی پاپ (که در دهه شصت آن را سرود می‌دانستند) عمومیت یافت. آنچه که همواره مورد بی‌توجهی مسئولان بوده گونه‌های «بلوز»، «جز»، «راک» و زیرشاخه‌های آن است. این عدم توجه و حساسیت نسبت به سبک‌های غربی موسیقی که به طور معمول از گونه‌های پرمخاطب در دنیا به حساب می‌آید باعث شده افرادی معدود به تولید و اجرای آثار مرتبط با گونه‌های غربی بپردازند.

طبیعا رویه مذکور یکی از دلایل عدم تشکیل گروه‌ها یا بندهای موسیقی «راک»، «جز»، «بلوز» و دیگر گونه‌های غربی است.درباره معنای لغوی و تعریف و پیشینه «راک» باید گفت که این کلمه خلاصه‌ای از عبارت «راک‌ اند رول» است. موسیقی «راک» در دهه پنجاه شکل گرفته و حدود ده سال بعد سبک‌های دیگری بر اساس آن ایجاد شده‌ است.

می‌توان گفت موسیقی «راک» به طور نسبی تحت تاثیر سبک‌هایی چون «بلوز» و «کانتری» بوده و گاه نیز از گونه‌های کلاسیک و «جز» تاثیر گرفته است.یکی از قدیمی‌ترین گروه‌های «راک» «کَهت‌مَیان» است. همایون مجد‌زاده (آهنگساز، نوازنده گیتار الکتریک و مدرس موسیقی) که سال‌هاست در زمینه موسیقی «متال» فعالیت می‌کند و سرپرست و موسس گروه «کَهت‌مَیان» است.

مجدزاده و اعضای گروهش با وجود سختی‌های بسیار در زمینه اخذ مجوز برای انتشار مجموعه آثار «راک» تاکنون دو آلبوم را با مجوز قانونی راونه بازار کرده‌اند، اتفاقی که مشابه آن را در گونه «راک» کمتر شاهد بوده‌ایم.همایون مجدزاده درباره حال و هوای آلبوم جدید «کَهت‌مَیان» می‌گوید: مخاطب آثار ما با فضا و مفاهیم عرفانی درگیر خواهد شد و زمانی که قطعات را بشنود متوجه ساختار و فرم بسیار مدرن آثار خواهد شد و درخواهد یافت که آنها متعلق به سال 2020 هستند اما آنها را کهن می‌بیند.

این همان چیزی است که من می‌خواهم.گروه « کَهت‌مَیان» بر چه اساس تشکیل شد و چقدر قدمت دارد؟بیش از سی سال است که در عرصه موسیقی فعال هستم و در آن سال‌ها ساکن کرمان بودم. می‌‌توان گفت قدمت گروه «کَهت‌مَیان» به بیش از بیست سال می‌رسد. در آن مقطع سعی‌ام این بود که با ادوات موسیقی غربی به موسیقی شرقی بپردازم و آثارم را بر همین اساس بسازم.

در همان سال‌ها با استفاده از گیتار الکتریک و کلاسیک تعدادی تم و ملودی را ضبط می‌کردم. سپس برای ادامه تحصیل به تهران آمدم و فعالیت هنری‌ام را در این شهر ادامه دادم. مسئله‌ای که وجود داشت این بود که به خواننده نیاز داشتم و آن زمان نتوانستم خواننده‌ای پیدا کنم. در ادامه آثارم در پروژه‌های جانبی تحت عنوان گروه «کهت.

.....


کد خبر : 1088951  |  ایلنا

اخبار مرتبط

پربیننده ترین خبرها

آخرین عکسهای خبری