×
دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸
۳۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۷ ۱۱:۳۰

۷ دهه با داوران کن به بهانه یک انتخاب متفاوت


جشنواره فیلم کن که به عنوان مهم‌ترین جشنواره سینمایی جهان شناخته می‌شود، از سال ۱۹۴۶ تاکنون میزبان چهره‌های سرشناسی در رأس هیات داوران خود بوده است؛ سینماگرانی که با حضورشان هم به کارنامه هنری خود اعتبار بخشیدند و هم به جشنواره. مسئولان برگزاری هفتاد و سومین جشنواره فیلم کن به تازگی «اسپایک لی» ـ کارگردان آمریکایی ـ را به عنوان رییس داوران بخش رقابتی این جشنواره در سال ۲۰۲۰ انتخاب کردند تا در طول بیش از هفت دهه برگزاری این رویداد سینمایی برای اولین بار یک سینماگر سیاه‌پوست رییس داورن این جشنواره مهم سینمای جهان باشد.

 این کارگردان ۶۲ ساله با اولین ساخته‌اش در سال ۱۹۸۶ با نام «می‌خواهد به دستش بیاورد» توانست جایزه بخش دو هفته کارگردانان کن را به خود اختصاص دهد و پس از آن نیز فیلم معروف «کار درست را انجام بده» در سال ۱۹۸۹ و «تب جنگل» را در سال ۱۹۹۱ در بخش رقابتی کن داشت.  فیلم «دختر ۶» دیگر ساخته او در سال ۱۹۹۶ در بخش غیررقابتی کن رونمایی شد و «تابستان سام» نیز در سال ۱۹۹۹ بخشی از برنامه دو هفته کارگردانان بود.

در سال ۲۰۰۲ فیلم «۱۰ دقیقه بزرگتر» ساخته «اسپایک لی» در بخش نوعی نگاه کن به نمایش گذشته شد و پس از یک وقفه طولانی «اسپایک لی» در سال ۲۰۱۸ با فیلم «کلنزمن سیاه» به کن آمد و در نهایت جایزه بزرگ جشنواره را از آن خود کرد. به بهانه انتخاب«اسپایک لی» در رأس داوران جشنواره کن ۲۰۲۰، نگاهی خواهیم داشت به چهره‌هایی که از آغاز جشنواره تا به امروز مسوولیت ریاست داوران رقابتی این رویداد سینمایی را برعهده داشتند: ۲۰۱۹؛ سال گذشته «الخاندرو گونزالز ایناریتو» کارگردان مطرح مکزیکی رئیس هیات داوران جشنواره کن بود.

 این کارگردان سرشناس سابقه طولانی در کن دارد و اولین‌بار در سال ۲۰۰۰ میلادی با فیلم «عشق سگی» در این رویداد سینمایی حضور یافت و جایزه بزرگ هیأت داوران این جشنواره را کسب کرد. «ایناریتو» در سال ۲۰۰۶ نیز با فیلم «بابل» جایزه کارگردانی کن را به خود اختصاص داد. این کارگردان مکزیکی در سال ۲۰۱۰ بار دیگر با فیلم تحسین‌شده «زیبا» با بازی «خاویر باردم» قدم به جشنواره کن گذاشت و این فیلم جایزه بهترین بازیگر مرد کن را کسب کرد.

۲۰۱۸؛ «کیت بلانشت» بازیگر برنده اسکار هالیوودی به عنوان هشتمین سینماگر زن ریاست داوران کن را بر عهده گرفت. «اولیویا دی هاویلند» هنرپیشه بریتانیایی ـ آمریکایی برنده اسکار اولین زنی است که در تاریخ جشنواره کن و در سال ۱۹۶۶ در رأس هیات داوران رقابتی این رویداد سینمایی قرار گرفت و در سال‌های پس از آن نیز «سوفیا لورن» (۱۹۶۶)، «اینگرید برگمن» (۱۹۷۳)، «ژان مورو» (۱۹۷۵) و (۱۹۹۵)، «ایزابل آجانی» (۱۹۹۷)، «لیو اولمان» (۲۰۰۱) و «جین کمپیون» (۲۰۱۴) دیگر سینماگران زنی بودند که پیش از این به عنوان رییس هیات داوران جشنواره کن انتخاب شده‌اند.

 ۲۰۱۷؛ «پدر آلمادوار» اسپانیایی در رأس هیات داوران رقابتی هفتادومین جشنواره کن حضور داشت. او که یکی از چهره‌های محبوب کن است، تاکنون شش بار با فیلم‌های «همه چیز درباره مادرم»، «بازگشت»، «آغوش‌های گسسته»، «پوستی که در آن زندگی می‌کنیم»، «جولیتا» و «درد و شکوه» در بخش رقابتی جشنواره حضور داشته است. «آلمادوار» در سال ۲۰۰۴ نیز با فیلم «تربیت بد» افتتاح‌گر جشنواره کن بود.

.۲۰۱۶؛ «جورج میلر» استرالیایی که سال گذشته فیلم «مکس دیوانه: جاده خشم» را در کن رونمایی کرد، در سال ۲۰۱۶ رئیس داوران کن بود؛ در سالی که فیلم «فروشنده» فرهادی یکی از نامزدهای نخل طلا بود، هیات داوران دو جایزه بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر مرد (شهاب حسینی).....


کد خبر : 1170655  |  سرپوش