×
چهارشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۸
۱۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۷ ۱۹:۳۸

خشم یونان از دعوت نشدن به کنفرانس صلح لیبی در برلین

- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از تاگس شاو آلمان، روز یکشنبه آینده کنفرانس بین المللی صلح لیبی در برلین با حضور نمایندگانی از کشورهای مهم منطقه‌ای از جمله روسیه، ترکیه، آمریکا و لیبی و برخی کشورهای دیگر برگزار می شود. یونان به عنوان کشوری که دارای مرز مشترک با لیبی است به این کنفرانس دعوت نشده است.

ظاهرا علت این مسئله مناقشات این کشور با ترکیه است.یونان در واکنش به این مسئله تهدید کرده که هر گونه توافق صلح به دست آمده برای لیبی را وتو خواهد کرد.کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان تهدید کرده که کشورش هر گونه توافق صلح با لیبی را در صورتی که توافقات مرزی بین دولت وفاق ملی و ترکیه ابطال نشود وتو خواهد کرد.

از زمان کشف منابع بزرگ گازی در اطراف قبرس مناقشات برای استخراج این منابع آغاز شده است. ترکیه و قبرس شمالی خواستار دریافت سهم خود از این استخراج‌ها هستند. آنکارا با وجود مخالفت و انتقادهای یونان و قبرس تا به حال چندین کشتی استخراج منابع گاز را همراه با کشتی‌های جنگی به این منطقه فرستاده است که مکرراً به درگیری هایی منجر شده است.

شرکت پوتین و اردوغان در نشست بین‌المللی برلین درباره لیبیگفت‌وگوی تلفنی ابراهیم کالین و اوبرایان درباره برقراری آتش‌بس در لیبیسفر هایکو ماس به لیبی برای دیدار با ژنرال حفترآلمان: ژنرال حفتر برای برقرای آتش بس در لیبی آماده استجزیره قبرس از زمان یک کودتای نظامی در سال 1974 به دو بخش جنوب یونانی و شمال ترکی تقسیم شد.

ترکیه از آن زمان با نیروهای خود در شمال این جزیره حاضر است. غیر از آنکارا هیچ دولت و کشوری قبرس شمالی متعلق به ترکیه را به رسمیت نمی‌شناسد.رجب طیب اردوغان ، رئیس‌جمهور ترکیه تلاش می‌کند حقوق دسترسی خود به منابع گازی اطراف قبرس را تضمین کند. از این رو وی مشترکاً همراه با لیبی مرزهای دریایی در دریای مدیترانه را از نو تعریف می‌کند.

یونان به این اقدام ترکیه اعتراض کرده و سازمان ملل را به کمک فراخوانده است.یونان به‌صورت کتبی به سازمان ملل اعلام کرده توافق اخیر بین ترکیه و لیبی برای تقسیم مناطق نفوذ در دریای مدیترانه از نظر آتن اعتبار ندارد.توافق بین لیبی و ترکیه در اوایل ماه نوامبر در دیداری بین رئیس‌جمهور ترکیه و نخست‌وزیر لیبی در استانبول امضا شد.

کشور یونان و دیگر کشورهای حاشیه دریای مدیترانه از جمله قبرس و مصر که در جریان این توافق قرار نگرفتند آن را نامعتبر واین توافق مرزی دریایی را نقض حقوق شخصی خود می‌دانند.دریای مدیترانه دریایی است که به اقیانوس اطلس متصل است و در شمال آن برخی کشورهای اروپایی در جنوب آن کشورهای آفریقایی و در شرق آن ترکیه و شام قرار دارند.

23 کشور دارای ساحل در دریای مدیترانه هستند.ترکیه اعلام کرده با وجود اعتراضات برخی کشورهای اروپایی و عربی، به اجرای تواقفنامه‌اش با طرابلس پایبند است و به محض اینکه پارلمان‎های دو کشور آن را تصویب کند، عملیات اکتشاف نفت و گاز را در شرق دریای مدیترانه آغاز خواهد کرد.نخست وزیر یونان عدم دعوتش به کنفرانس صلح لیبی در برلین را اقدامی غلط ارزیابی کرده و گفته که یونان دارای مرزهای دریایی مشترک با لیبی است و باید در کنفرانس برلین حضور داشته باشد.

.وی تاکید کرد که یونان هرگز یک راه حل سیاسی برای لیبی که مستلزم فسخ قرارداد مرزی این کشور با ترکیه نباشد را نخواهد پذیرفت.یونان بعد از توافق مرزی بین لیبی و ترکیه روابط خود با ژنرال حفتر، رهبر گروه موسوم به ارتش ملی لیبی را تقویت کرده و ژنرال حفتر در حال حاضر و در آستانه برگزاری نشست برلین در.....


کد خبر : 1171262  |  تسنیم

پربیننده ترین خبرها

آخرین عکسهای خبری