×
دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸
۶ ۱۳۹۸/۱۱/۲۵ ۱۲:۴۸

فشردگی بازی‌ها موثر است ولی تنها عامل نیست!

آی اسپورت - باشگاه استقلال در ماه‌های اخیر با مشکل مصدومیت‌های پرتعداد بازیکنانش مواجه بوده و همین موضوع باعث شده کادرفنی این تیم در برخی از دیدارها با مشکلاتی مواجه شود. اگر به آمار مصدومان استقلال در چند سال اخیر نگاه کنیم، می‌بینیم که این معضل تنها در این فصل وجود نداشته و استقلال در چند فصل اخیر همواره یکی از تیم‌هایی بوده که مصدومان زیادی داشته است.

در این فصل هم تا به اینجای کار دو بازیکن استقلال با مصدومیت پارگی رباط صلیبی مواجه شده‌اند که آمار بالایی است و در همین مقطع حدود هشت بازیکن استقلال مصدوم هستند که یک آمار ضعیف برای این تیم به حساب می‌آید. با این حال موضوع مصدومیت‌ها تنها به یک عامل بستگی ندارد و عوامل زیادی پشت این مشکل بزرگ تیم استقلال هستند.

یکی از دلایلی که فرهاد مجیدی هم به آن اشاره کرده فشردگی بازی‌های استقلال است که روی تعداد مصدومان استقلال تاثیر گذاشته ولی این موضوع تنها عامل برای مصدومیت بازیکنان نیست. اگر به فاصله زمانی بازیکنان استقلال نگاه کنید، این تیم پس از برتری مقابل الکویت در کشور امارات با دو پرواز راهی قطر شد و با توجه به فاصله 72 ساعته بین این دو بازی می‌توان گفت فشردگی بین این دو بازی وجود داشته است و دو پروازی که استقلال داشت این مسئله را تشدید کرد.

پس از این بازی این تیم راهی تهران شد و در فاصله 96 ساعت به مصاف نفت مسجدسلیمان رفت که باز هم وجود عامل فشردگی را تایید می‌کند ولی مجیدی در این بازی به چند بازیکن استقلال استراحت داد که فشار را از روی نفراتش بردارد ولی شیخ دیاباته در همین بازی دچار مصدومیت شد و تا این‌جا تاثیر عامل فشردگی را نشان می‌دهد.

پس از این بازی استقلال 120 ساعت تا بازی با پرسپولیس فرصت داشت و پروازی هم انجام نداد و برای بازی دربی دیگر عامل فشردگی وجود نداشته است. پس از این بازی هم استقلال 4 روز تا بازی با اربیل فرصت داشت که شرایط خوبی بود. در واقع شیخ دیاباته تنها بازیکن استقلال است که مصدومیتش را می‌توانیم به دلیل فشردگی بازی‌ها بدانیم.

یکی دیگر از عوامل مصدومیت‌های پرتعداد بازیکنان استقلال تمرینات سرخود بازیکنان این خارج از برنامه تمرینی است که مثلا در تشدید مصدومیت سیاوش یزدانی عامل اصلی بود و خود این بازیکن هم آن‌را تایید کرد. تمرینات سرخود بازیکنان یکی از معضلاتی است که اخیرا به وجود آمده و در تیمی مانند استقلال بیشتر دیده شده است و برخی بازیکنان با مربیانی که دانش چندانی در زمینه فوتبال ندارند، تمرین می‌کنند که مبنای علمی ندارد و حرفه‌ای نیست که در زمان حضور مربیانی چون برانکو و استراماچونی با چنین اتفاقی برخورد جدی می‌شد و اکنون هم وظیفه باشگاه است که جلوی چنین اتفاقی را بگیرد.

بحث دیگر مربوط به امکانات و کیفیت زمین تمرینی است که بسیار مهم است و در آمار مصدومیت‌های استقلال بی‌تاثیر نیست و نیاز است که سطح امکانات تیم‌ها بالاتر رود ولی نکته مهم این است که مربیان عواملی چون امکانات و فشردگی که خارج از کنترل آنها است را تنها دلیل می‌دانند که صحیح نیست چرا که امکانات اغلب تیم‌ها مشابه است و در کنار امکانات و فشردگی بازی‌ها عوامل دیگری هم نقش دارند.

.موضوع دیگری که از اهمیت بالایی برخوردار است نوع تمرینات تیم می‌باشد که می‌تواند نقش مهمی در تعداد مصدومان ایفا کند. استقلال در نیم فصل اول از نظر بدنی یکی از بهترین تیم‌های لیگ برتر بود و حفظ این وضعیت یکی از.....


کد خبر : 1204203  |  آی اسپورت