×
جمعه، ۱۵ فروردین ۱۳۹۹
۲۲ ۱۳۹۸/۱۲/۱۴ ۲۲:۰۳

سیارکی به بلندای کوه اورست؛ ماجرای خطر بزرگی که زمین را تهدید می‌کرد چه بود؟

به تازگی خبری در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که به برخورد یک سیارک عظیم الجثه هم اندازه کوه اورست با زمین و نابودی آن در ۱۰ اردیبهشت ماه ۹۹ اشاره می‌کند. ناسا وضعیت این سیارک را مورد بررسی قرار داده و برخورد آن با زمین را رد کرده است؛ بنابراین خطری ما را تهدید نمی‌کند.در کهکشان سیارک‌های زیادی وجود دارند که برخی از آن‌ها، سیاره ما را به عنوان محل فرود خود انتخاب می‌کنند.

بیشتر سیارک‌ها از اطراف زمین عبور می‌کنند؛ با این حال برخی از آن‌ها با برخورد با سطح این سیاره خسارت‌هایی به بار می‌آورند.


بزرگترین شهاب سنگ‌هایی که به زمین برخورد کرده‌اندشهاب سنگ‌های زیادی به زمین برخورد کرده‌اند که برخی از بزرگترین آن‌ها به شرح زیر است:شهاب سنگ لا کانسپسیون: در قرن هفدهم در مکزیک کشف شد.

شهاب سنگ ویلامت: در سال 1902 در ایالات متحده کشف شد و وزنی برابر با 15.5 تن دارد.شهاب سنگ تونگوسکا: در تاریخ 30 ژوئن سال 1908 در روسیه فرود آمد.شهاب سنگ هوبا: در سال 1920 در نامیبیا کشف شد و وزنی برابر با 60 تن دارد. این شهاب سنگ 80 هزار سال پیش به زمین برخورد کرده است.شهاب سنگ امبوزی: با وزن 25 تن در سال 1930 در تانزانیا کشف شد.

شهاب سنگ ال چاکو: وزنی برابر با 37 تن دارد و در سال 1969 کشف شده است.شهاب سنگ کیپ یورک: در سال 1993 در گرین لند کشف شد و وزنی برابر با 20 تن دارد.همانطور که در لیست بالا مشاهده می‌کنید، شهاب سنگ‌های زیادی به زمین برخورد کرده‌اند. در آینده نزدیک یک سیارک بزرگ به سیاره ما نزدیک می‌شود که اگرچه برخی گزارش‌ها به نابودی زمین توسط آن اشاره کرده‌اند، اما ناسا آن را قبول ندارد.

با وجود این موضوع چرا سیارک جدید به خبر داغ رسانه‌ها تبدیل شده است؟ آیا اندازه بزرگ آن مورد توجه دانشمندان قرار گرفته و یا سرعت بالای آن خطرناک به نظر می‌رسد؟
بزرگترین سیارکی که از نزدیکی زمین عبور کرده است3122 فلورانس بزرگترین سیارکی بوده که در تاریخ 1 سپتامبر 2017 از نزدیکی زمین عبور کرد و خوشبختانه برخوردی میان آن‌ها صورت نگرفت.

این سیارک که قطری در محدوه 4.1 تا 8.5 کیلومتر دارد، در تاریخ 2 سپتامبر 2057 دوباره از نزدیکی زمین عبور می‌کند.
ویژگی‌های سیارک 52768در تاریخ 10 اردیبهشت یک سیارک با قطر تقریبی 1.8 تا 4.1 کیلومتر به زمین نزدیک می‌شود. این سیارک عظیم الجثه که نام 52768 (1998 OR2) برای آن انتخاب شده، برای اولین بار در سال 1998 مشاهده شد.

 بر اساس اعلام ناسا، 52768 در روز چهارشنبه، ۱۰ اردیبهشت ۹۹ با سرعت 31,319 کیلومتر بر ساعت از فاصله 6,290,589 کیلومتری زمین عبور می‌کند. این سیارک که ابعادی نزدیک به کوه اورست دارد، هر 1340 روز یا 3.67 سال به دور خورشید می‌چرخد و برای چرخیدن به دور خود، به 4.11 روز زمان نیاز دارد.
خطر برخورد این سیارک به زمین چقدر جدی است؟ناسا اعلام کرده این جرم آسمانی به علت اندازه بزرگ خود می‌تواند به زمین خسارت‌های زیادی بزند، ولی نباید انتظار برخورد آن با زمین را داشته باشیم.

در گذشته، 52768 یکی از خطرناک‌ترین سیارک‌ها در اطراف زمین محسوب می‌شد چرا که در فاصله نزدیکی از این سیاره عبور می‌کند، با وجود چنین موضوعی، ناسا هرگونه تاثیر آن روی زمین را رد کرده است.ناسا اطلاعات مربوط به آن را توسط سیستم سنتری (Sentry) جمع‌آوری کرده و حرکت آن را نظارت می‌کند. ناسا در شرح این سیستم اعلام کرده:«سیستم ردیابی و بررسی اتوماتیک که به صورت مداوم شرایط را برای ایجاد فهرستی از سیارک‌هایی که می‌توانند در 100 سال آینده روی سیاره زمین تاثیر.

.....


کد خبر : 1262056  |  دیجیاتو
در خبرها

پربیننده ترین خبرها

آخرین عکسهای خبری