×
دوشنبه، ۱۸ فروردین ۱۳۹۹
۲۱ ۱۳۹۸/۱۲/۱۴ ۲۳:۵۹

انتخابات، انتخابات مهدی روشنفکر بود / قیام حاشیه علیه متن

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از یاسوج، کبنا نوشت، حوزه انتخابیه بویراحمد را باید پیچیده‌ترین حوزه انتخابیه استان کهگیلویه و بویراحمد دانست.چهار مدعی در این حوزه حضور داشتند اما از ابتدا مشخص بود ستاره اقبال مهدی روشنفکر بسیار بلندتر از آن است که به سادگی بتوان آن را به سمت افول سوق داد.حساسیت‌ها در این حوزه بیش از سایر نقاط استان بود و اوج این حساسیت‌ها به حضور احد جمالی، معاون سیاسی و امنیتی و رئیس ستاد انتخابات استان کهگیلویه و بویراحمد در محل فرمانداری بویراحمد در شب قبل از آغاز رأی گیری بر می‌گردد که بدون شک ناشی از فشارهای زیاد رسانه‌ها و طرفداران برخی کاندیدا از جمله هوادران مهدی روشنفکر و به واسطه ترس از تکرار تجربه‌ مدیریت انتخاباتی کاظم‌نظری در دوره قبل بود که معتقد بودند نظری و تیم‌انتخاباتی اش امانت داری را به خوبی در دوره دهم ادا نکردند.

تیم مدیریتی استان و در رأس آنها حسین‌ کلانتری، استاندار و احد جمالی معاون سیاسی و امنیتی‌اش که کل رزومه و کارنامه خود را بر روی این انتخابات گذاشته بودند و شبانه روز درگیر این موضوع بودند به خوبی توانستند رضایت معترضین دوره قبلی را به دست بیاورند و یک انتخابات آرام و بدون حاشیه را برگزار کنند.

استان با وجود کاهش چشمگیر در زمینه مشارکت عمومی، باز هم توانست رتبه اول مشارکت در میان سایر استان‌ها را به دست بیاورد.در بویراحمد و دنا شکست خورده اصلی انتخابات یازدهم‌مجلس را باید غلام محمد زارعی دانست.وی در نهایت با یک شکست بزرگ صحنه انتخابات استان را ترک کرد. شاید اگر زمان به عقب بر می‌گشت زارعی ترجیح می‌داد اصلاً نامزد نمی‌شد و شبیه بزرگواری عطای ثبت نام برای پنجمین بار را به لقایش می‌بخشید، ولی او خود را حتماً از شانس‌های اصلی می‌دانست که باز هم ثبت نام کرد، ولی قرار گرفتن در رتبه چهارم برای زارعی پایانی بسیار گران و تلخ بود.

زارعی بعد از دو شکست از هدایت خواه در سال 1390 موفق شد با کسب بیش از 80 هزار رأی به مجلس راه پیدا کند.تحولات از سال 1390 تا 1394 آن آراء بالا را به چهل هزار رساند و حالا آن چهل هزار رأی به زیر سی هزار رأی سقوط کرد تا زارعی قانع شده باشد که انتخابات بویراحمد و دنا دیگر جایی برای مانور دادن وی ندارد.هر اندازه پدیده انتخابات قبلی مهدی روشنفکر بود و در این دوره هم بر خصوصیات و ابعاد آن پدیده افزوده شد، پدیده‌ نوظهور این انتخابات را باید نادر منتظریان نام نهاد.

منتظریان در آخرین دقایق نام نویسی در انتخابات با همراهی تعدادی از حلقه‌ سنتی اصولگرایان بویراحمد ثبت نام کرد.
همگان وی را نفر چهارم انتخابات با رایی در حدود حداکثر 20 هزار رأی می‌دانستند، اما هرچقد به روز رأی گیری نزدیک‌تر می‌شدیم مشخص می‌شد که منتظریان یک رقیب جدی است و حتی این امیدواری را به وجود آورده بود که بتواند پیروز انتخابات باشد.

منتظریان البته کمی تنها بود وی به امید حمایت اصولگرایان سنتی از جمله ستار هدایت خواه نامزد شده بود اما نامزدی هدایت خواه در تهران و رایزنی برای قرار گرفتن در لیست باعث شده بود منتظریان تنها باشد. منتظریان بدون سرو صدا کار خود را انجام می‌داد و نتایج روز آخر نشان داد که منتظریان را باید در چهار سال دیگر جدی‌ترین چهره انتخابات دانست.

. محمد بهرامی باز هم شکست خورد اما این شکست به تلخی شکست‌های قبلی نبود. وی در سال 1390 تقریباً بدون هدف پیروزی ثبت نام کرده بود و رأی نسبتاً.....


کد خبر : 1262237  |  شبستان
در خبرها

پربیننده ترین خبرها

آخرین عکسهای خبری