×
یکشنبه، ۱۷ فروردین ۱۳۹۹
۵۶ ۱۳۹۸/۱۲/۱۵ ۰۱:۴۲

راهکارهای مقابله با اضطراب ناشی از شیوع کرونا+ اینفوگرافی

راهکارهای مقابله با اضطراب ناشی از شیوع کرونا+ اینفوگرافی
رییس مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به آثار مخرب اضطراب در افراد، چهار راهکار مقابله با اضطراب و ترس حاصل از شیوع کرونا ویروس را تبیین کرد.

به گزارش بهداشت نیوز: محمد نوری گفت: هرچه زمان بیشتری از گسترش ویروس کرونا سپری می‌شود نگرانی افراد افزایش می‌یابد و مواردی نظیر قرنطینه شدن، لغو پروازها و محدودیت هایی از این قبیل احساس بدی در افراد بوجود می‌آورد.وی با بیان این مطلب که کاملاً طبیعی است که با شیوع این بیماری افراد نگران سلامتی خویش باشند، خاطرنشان کرد: گرچه کرونا ویروس یک بیماری بسیار واگیردار و در مواردی کشنده است، اما طبق گفته متخصصان افرادی بیشتر در معرض خطر قرار دارند که سیستم ایمنی ضعیف یا بیماری‌های زمینه ای دارند و توصیه‌های پزشکان را جدی نمی‌گیرند.

بنابراین افراد با رعایت نکات بهداشتی و پیشگیری می‌توانند از ابتلا به این ویروس تا حد زیادی مصون بمانند.رییس مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان در ادامه سخنان خود راهکارهای زیر را برای مقابله با اضطراب و ترس حاصل از شیوع ویروس کووید۱۹ ارایه کرد.خطر را تشدید نکنیدبه گفته وی مغز ما عادت دارد در هنگام مواجهه با خطرات ناشناخته، آن‌ها را ترسناک‌تر ارزیابی کند.

بطور مثال در شرایط فعلی حالتی را در ما ایجاد می‌کند که گویی به بیماری مبتلا شده‌ایم.نوری این امر را بخشی از پاسخ ذاتی، داخلی دستگاه عصبی مرکزی دانست که موقعیت‌های خطرزا را بزرگ و ترسناک جلوه می‌دهد تا باعث توجه بیشتر به آن پدیده ها شود. وی افزود: اتفاقاتی که سلامتی ما را کمتر تهدید می‌کند کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند.

برای مثال آمار کشته شدگان ناشی از حوادث رانندگی بسیار بیشتر از ویروس کروناست اما هیچگاه این موضوع مانع سوار شدن افراد به اتومبیل نمی‌شود.رییس مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بنابراین شیوع ویروس کووید ۱۹ به خاطر واگیردار بودن شدید آن از همه چیز ترسناک تر است.

زیرا تمام رسانه های جمعی به صورت آنلاین به خطرات ناشی از این مسئله تأکید دارند. نوری با اشاره به بستری شدن ۱۵ میلیون نفر و مرگ و میر ۸۲۰۰ نفر در ایالات متحده آمریکا در فصل گذشته در اثر بیماری آنفلوانزای عادی گفت: در حالی که تاکنون کروناویروس حدود ۸۰۰۰ نفر در سرتاسر جهان را آلوده کرده که اکثر آن‌ها در چین بودند و میزان مرگ و میر ناشی از آن نیز حدود ۲ درصد است.

وی تاکید کرد: بنابراین آنفلوانزا به مراتب از کرونا شایع تر است و سالانه افراد بیشتری را می‌کشد، گرچه ممکن است کرونا ویروس واگیردارتر باشد.از اقدامات احتیاطی طبیعی و سالم استفاده کنیدرییس مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان افزود: بیماری‌های آنفلوانزا و کرونا ویروس هر دو از طریق تماس، لمس، سرفه یا عطسه منتشر می شوند.

بنابراین درصورتی که بیمار هستید، در منزل مانده و از رفتن به سر کار یا مسافرت به نقاط مختلف پرهیز کنید. اگر بیمار نیستید نیز از تماس صمیمانه با شخصی که بیمار است اجتناب کرده و از روش‌های توصیه شده برای ضد عفونی کردن و رعایت نکات بهداشتی بهره بگیرید.وی در ادامه گفت: رعایت نکات بهداشتی در درجه اول به معنای شستن مرتب و صحیح دستهاست.

. اگر به خارج از منزل رفتید به.....


کد خبر : 1262355  |  بهداشت نیوز
در خبرها

پربیننده ترین خبرها

آخرین عکسهای خبری