×
جمعه، ۱۵ فروردین ۱۳۹۹
۷۱ ۱۳۹۸/۱۲/۱۵ ۰۲:۴۳

بیشتر کاریکاتوریست‌ها نمی‌توانند از راه کاریکاتور امرار معاش کنند

- اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، امیررضا ترکمان رحمانی هنرمند جوان عرصه کارتون و کاریکاتور کشور است. وی فعالیت هنری جدی خود در رشته کاریکاتور را از سال 1382 آغاز کرده و تاکنون توانسته جوایز مختلفی را در مسابقات ملی و بین‌المللی رشته کارتون و کاریکاتور به خود اختصاص دهد؛ از جمله این جوایز می‌توان به: جایزه منتخب هیأت داوران چهاردهمین جشنواره بین المللی کارتون و کاریکاتور سوریه، جایزه ویژه دوازدهمین جشنواره بین‌المللی کارتون و تصویرسازی حفاظت از محیط زیست چین در سال 2017، جایزه منتخب هیأت داوران پنجمین دوسالانه طنز بین‌المللی کارتون PANELA پرتغال در سال 2016 و.

.. اشاره کرد. مشروح گفتگوی خبرنگار فرهنگیتسنیم با این کاریکاتوریست جوان را در ادامه می‌خوانید: چه شد که به کارتون و کاریکاتور روی آوردید؟ من از نوجوانی نقاشی کار می‌کردم و اولین تجربه خلق کاریکاتورم در دوران راهنمایی رقم خورد؛ دیدن آثار کاریکاتور در مجله گل آقا باعث شد به کاریکاتور علاقه پیدا کنم.به اعتقاد شما رسالت هنر کاریکاتور و هنرمند کاریکاتوریست چیست؟فکر می‌کنم رشته‌هایی چون کاریکاتور و نقاشی را می‌توانیم به مثابه تصویر و زبانی مشترک بدانیم که برای همه مردم کره زمین قابل درک و فهم است؛ کاریکاتور هنری است که می‌تواند زمینه‌ساز ارتقای سطح فرهنگ و زندگی ما باشد.

در بسیاری از مواقع خلق یک کاریکاتور از خلق صدها نوشته و مقاله تأثیرگذارتر است.به شخصه عمدتاً به سراغ موضوعاتی می‌روم که جنبه انتقادی داشته باشند و از قِبَل خلق آنها بتوانم پیام‌هایی را به شیوه طنز به مخاطبان منتقل کنم. اولین کاریکاتور منتشر شده شما و آخرین جایزه‌ای که برای کاریکاتورهایتان دریافت کردید، چه زمانی بود؟اولین کاریکاتورم حدوداً 15 سال پیش درکاتالوگ جشنواره کارتون کشتیرانی منتشر شد.

آخرین جایزه‌ام نیز جایزه‌ای بود که از جشنواره کاریکاتور پیراسیکابای برزیل دریافت کردم.تکنیکتان در خلق آثار کاریکاتور چیست؟عمدتاً کاریکاتورهای مربوط به چهره‌ها را به صورت دستی طراحی می‌کنم و کارتون‌ها را نیز به شیوه دیجیتال خلق می‌کنم. برای این کار، از چه ابزار و نرم‌افزارهایی استفاده می‌کنید؟عموماً از مداد رنگی، آبرنگ و نرم‌افزار فتوشاپ استفاده می‌کنم.

فرایند شکل‌گیری ایده در کار شما عموماً چگونه اتفاق می‌افتد؟بعضی ایده‌ها خود به خود در ذهنم شکل می‌گیرند و برخی نیز به واسطه ارتباط میان سوژه و محیط اطراف متولدمی‌شوند. فکر می‌کنم اگر در کنار مردم باشید، فرایند سوژه‌یابی و رسیدن به ایده با سهولت بیشتری رخ می‌دهد.دریافت جوایز و تجربه حضور در جشنواره‌های مختلف داخلی و بین‌المللی چقدر در ارتقاء سطح کیفی کار شما مؤثر بوده است؟بی‌شک شرکت در جشنواره‌های متعدد و انتشار کاریکاتورهایم در مطبوعات در ارتقای سطح کیفی آثارم تأثیرگذار بوده است.

البته اکنون انتشار آثار در بستر شبکه‌های اجتماعی نیز عامل مهم و تاثیرگذار دیگری در راستای بهبود کیفیت آثار هنری است. به اعتقاد شما فرم و محتوا در کارتون باید چه نسبتی با یکدیگر داشته باشند؟اساساً فرم و محتوا با یکدیگر درآمیخته‌اند؛ با این وجود، فکر می‌کنم لازم است که فرم در خدمت محتوا باشد؛ چراکه در این صورت اثر هنری می‌تواند با سرعت بیشتر و بهتری با مخاطبان ارتباط برقرار کند.

.سبک هنری کدام کاریکاتوریست ایرانی را بیشتر می‌پسندید؟کاریکاتوریست‌های ایرانی همگی عالی‌اند اما اگر بخواهم یک هنرمند را انتخاب کنم، استاد کامبیز درم‌بخش را انتخاب می‌کنم.از کاریکاتور درآمد هم دارید؟درآمدزایی از طراحی کاریکاتور.....


کد خبر : 1262415  |  تسنیم

اخبار مرتبط

در خبرها

پربیننده ترین خبرها

آخرین عکسهای خبری