×
یکشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
۹ ۱۳۹۸/۱/۲۶ ۰۸:۰۵

قسم دروغ دولت غیر قانونی ابومازن، مقدمه ای برای عقب نشینی‌های جدید

- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، سال 2014 بود که گروه های فلسطینی پس از 7 سال اختلاف داخلی بر سر تشکیل دولت وفاق ملی به توافق رسیدند. این دولت که هفدهمین دولت فلسطین پس از توافقنامه اسلو محسوب می شد روز دوشنبه 2 ژوئن 2014 (12 خرداد 1393) تشکیل شد. ریاست این دولت را رامی الحمدلله، رئیس اسبق دانشگاه النجاح فلسطین و دبیرکل کمیته مرکزی انتخابات تشکیلات خودگردان بر عهده داشت.
الحمدلله دوشنبه 28 ژانویه 2019 (8 بهمن 1397) استعفای خود را ارائه کرد و بدون وقفه با موافقت ابومازن پذیرفته شد. الحمدلله 1705 روز نخست وزیر بود و از این حیث طولانی ترین دولت را در فلسطین ریاست کرد.مخالفت گروه های فلسطینی و بی توجهی ابومازنپس از اعلام استعفای «رامی الحمدلله» تمامی گروه های فلسطینی به جز جنبش فتح مخالفت خود را با استعفای دولت وفاق ملی فلسطین اعلام کردند.
چرا که دولت وفاق ملی حاصل توافق تمام گروه های فلسطینی بود لذا ابومازن نمی تواند به تنهایی پایان این دولت را اعلام کند و این امر نیز باید با موافقت تمام گروه های فلسطینی صورت گیرد. حماس خواستار برگزاری انتخابات عمومی شد. کمیته مرکزی جنبش فتح بلافاصله موافقت خود را با تشکیل دولت جدید توسط فتح اعلام کرد.
ابومازن با بی توجهی به دیدگاه مخالف گروه های فلسطینی 10 مارس 2019 (19 اسفند 1398) دستور تشکیل دولت جدید را به «محمد اشتیه» ابلاغ کرد.تشکیل دولت غیرقانونی بدون وزیر کشور و اوقافمحمد اشتیه اعضای دولت خود را پس از یک ماه معرفی کرد. دولت محمد اشتیه از دو جهت منحصر به فرد بود. او دولتی با 23 عضو را معرفی کرد.
این در حالی بود که دولت او وزیر کشور و اوقاف نداشت و خود محمد اشتیه این دو پست را سرپرستی خواهد کرد. دولت محمد اشتیه قرار بود روز شنبه 13 آوریل 2019 (24 فروردین 1398) سوگند یاد کند.قسم دروغ دولت غیرقانونیبراساس ماده 35 قانون اساسی فلسطین، نخست وزیر زمانی قانونا به ریاست دولت می رسد که متن سوگندی را در حضور مجلس قانونگذاری، رئیس شورای ملی و رئیس دادگاه عالی بخواند.
. متن پیام به این شرح است: « به خداوند عظیم سوگند یاد می کنم که برای وطن و مقدساتش و ملت و میراث ملی اش خالص باشم و به نظام قانونی و قانون اساسی احترام بگذارم و منافع ملت فلسطین را تماما رعایت کنم. خدا بر آنچه می گویم گواه.....

کد خبر : 273970  |  تسنیم

اخبار مرتبط

آخرین خبرهای بين‌الملل

حملات هوایی و انفجار طرابلس را لرزاند
خبرگزاری فارس
.
.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، شاهدان عینی بامداد یکشنبه از به لرزه در آمدن طرابلس، پایتخت لیبی بر اثر چندین حمله هوایی و انفجار خبر داده‌اند.  خبر...