×
سه‌شنبه، ۴ تیر ۱۳۹۸
۹ ۱۳۹۸/۱/۲۷ ۱۲:۰۷

یادداشت | «رونق تولید» نسخه شفابخش مقابله با تحریم‌های آمریکا

- اخبار بین الملل - به گزارش خبرگزاری تسنیم،امروزه گفتمان حقوق بشر را می‌توان گفتمان غالب حقوق بین‌الملل دانست که کشورها با استناد به آن انگشت اتهام را به سوی یکدیگر نشانه می‌روند. در این میان کشورهای غربی به ویژه آمریکا خود را سرآمد کشورهای رعایت کننده حقوق بشر می‌دانند. این در حالی است که آمریکا بیش از هر کشوری دیگران را به نقض حقوق بشر متهم می‌کند و خود یکی از بزرگ‌ترین ناقضان حقوق بشر است.

یکی از کشورهایی که در طی سال‌های متمادی از سوی آمریکا به نقض حقوق بشر متهم می‌شود، جمهوری اسلامی ایران است؛ زیراکه اصلی‌ترین چالش بین ایران و آمریکا مبانی اعتقادی و دسترسی ایران به فناوری‌های جدید و همچنین حمایت مردمی منطقه غرب آسیا از جمهوری اسلامی ایران است. از این رو، به واسطه این سوءظنی که نسبت به ایران وجود دارد، سلسله تحریم‌های اقتصادی، سیاسی، دارویی و.

.. از سوی آمریکا و هم‌پیمانانش همواره وضع می‌گردد. همچنین این کشور به وضع تحریم‌های یکجانبه‌ در کنار تحریم‌های بین‌المللی دست زده است، تحریم‌های که بسیار گسترده بوده و حوزه‌های بسیاری را شامل می‌شود و به مثابه جنایت علیه بشریت است.این در حالی است که اقدام خلاف عرف بین‌الملل دولت آمریکا در خروج از معاهده برجام در تاریخ 8 می 2018 و اقدام برای اجرای تحریم‌های همه‌جانبه و غیر انسانی علیه مردم ایران، آثار نگران کننده‌ای را برای مدافعان واقعی حقوق بشر ایجاد کرده است.

اقدامات قهری دولت آمریکا علیه مردم ایران، بنابر قطعنامه‌های سازمان ملل متحد و شورای حقوق بشر، نقض مسلم حقوق بشر است؛ چراکه حقوق اساسی مردم ایران را در موارد حق سلامت، حق حیات و حق توسعه و... در تمام ابعاد مشروع آن به صورت مستقیم تحت تأثیر خود قرار داده است. محدودیت‌های گسترده تأمین دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز بیماران خاص در ایران، در شرایطی است که وزارت خزانه‌داری آمریکا مدعی است، غذا و دارو در شمولیت تحریم‌های گذشته و اخیر نیست.

بدون توجه به این واقعیت مشهود که تحریم‌های نظام بانکی ایران، اتباع ایرانی و ایجاد موانع فراوان در مسیر دسترسی به کسب درآمدهای مشروع و مورد نیاز، بسترساز فاجعه‌ای است که جامعه بین‌الملل را با نقض حقوق بشر مواجه می‌‌کند.نکته حائز اهمیت این مسئله است که حق برخورداری از غذا و دارو از حقوق بنیادین بشری است که بسیاری از حق‌های بشری دیگر نیز بدان‌ها وابسته هستند.

به این دو حق در اسناد گوناگونی از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر، میثاق حقوق مدنی و سیاسی و میثاق حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اشاره شده است. همچنین حق برخورداری از غذا و دارو در زمان جنگ نیز از جمله مسائلی است که در کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو 1949 و دو پروتکل الحاقی بدان پرداخته شده است. بدین ترتیب هرگونه وضع تحریم بین‌المللی که به نوعی دسترسی به غذا و دارو توسط یک ملت را محدود نماید، موجب نقض کنوانسیون‌های مذکور، قواعد آمره و حقوق بین‌الملل عرفی می‌شود و از این بابت دولت واضع تحریم‌ها نیز دارای مسئولیت بین‌المللی است.

. از سوی دیگر نیز، بر اساس منشور ملل متحد دولت‌ها از مداخله مستقیم یا غیرمستقیم در امور داخلی یا خارجی دیگر کشورها منع شده‌اند، زیرا این امر موجب نقض اصل احترام به حاکمیت دولت‌ها و اصل عدم مداخله می‌شود.همچنین بر اساس تفسیر موسع.....


کد خبر : 282769  |  تسنیم