×
دوشنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
۸ ۱۳۹۸/۱/۲۷ ۱۴:۴۲

کاهش قیمت گوشت تا پایان هفته

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، دولت تلاش کرده است از اواخر سال گذشته که قیمت گوشت قرمز افزایش زیادی پیدا کرده بود اقداماتی را برای ایجاد تعادل در این بازار انجام دهد. بر این اساس محموله های سنگین گوشت و دام زنده وارد کشور می شد. دولت همچنین در جلسه 17 بهمن 97 هیئت دولت که به ریاست حجت الاسلام «حسن روحانی»، رئیس جمهوری برگزار شد، وزارت صنعت، معدن و تجارت را موظف کرد نسبت به توزیع مناسب‌تر گوشت‌های وارداتی با ارز یارانه‌ای اقدام کند.

هیئت وزیران همچنین وزارت امور اقتصادی و دارایی را موظف کرد با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی نسبت به تسریع در مراحل ترخیص گوشت از بنادر اقدام کند. مسئولان با انجام این اقدامات این قول را به مردم داده بودند که شاهد کاهش قیمت گوشت گوسفندی در بازار باشیم و در این باره رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی خبر داده که قیمت گوشت تا پایان هفته کاهش می یابد.

«علی اصغر ملکی» در این زمینه به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است: «رکود حاکم بر بازار و جلوگیری از خروج دام در ایام پایانی اسفند از مرز‌های کشور دلیل اصلی کاهش قیمت گوشت گوسفندی در بازاراست. از روز‌های پایانی اسفند مسئولان ذی ربط توانستند مرز‌های خروجی کشور را ببندند که در نهایت افزایش عرضه دام زمینه را برای کاهش قیمت در بازار فراهم کرد.

با استمرار جلوگیری از خروج دام از مرز‌های کشور پیش بینی می‌شود که قیمت گوشت گوسفندی مجدد تا پایان هفته و اوایل هفته بعد در بازار کاهش یابد.» وی ادامه داده است: «با توجه به جلوگیری از خروج دام از مرز‌های کشور و رکود حاکم بر بازار، قیمت گوشت گوسفندی در بازار کاهش یافته است به طوریکه برخی فروشندگان به سبب کاهش تقاضا در برابر عرضه و فروش محصول خود هر کیلو شقه را با نرخ‌های ۹۷ تا ۹۸ هزار تومان در بازار عرضه می‌کنند.

با استمرار روند کنترل مرز‌ها و عرضه بره‌های نو به بازار پیش بینی می‌شود که مجدد قیمت گوشت در ماه رمضان افت کند.» این در حالی است که امروز (سه شنبه 27 فروردین) هر کیلو شقه گوسفندی با نرخ ۹۰ تا ۹۳ هزار به مغازه دار و با احتساب ۱۰ درصد سود، ۱۰۰ هزار تومان به مصرف کننده عرضه می‌شود این در حالی است که در هفته‌های قبل هر کیلو دام زنده با نرخ ۴۷ تا ۴۸ هزار تومان خرید و فروش می‌شد.

 یادآور می شود: در کنار سیاست های کنترل قیمتی در بازار برنامه ریزی هایی نیز برای افزایش تولید گوشت در کشور در دستور کار قرار گرفته است و بر این اساس وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش تولید گوشت قرمز در سال 98 برنامه ریزی هایی انجام داده است. توسعه پرورش گاوهای دومنظوره (گوشتی و شیری)، ارائه تسهیلات، فراهم کردن بستر لازم برای افزایش جمعیت دام‌های سبک پربازده که اصلاح شده، چندقلوزا و دارای رشد بالا هستند و همچنین پایه‌گذاری ورود دام‌های پایه‌پروار به خصوص گوساله در نقاط مختلف کشور از جمله پروژه‌هایی است که معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش تولید گوشت قرمز در سال ۹۸ پیش‌بینی کرده است.

./ ..


کد خبر : 283920  |  شبستان

اخبار مرتبط