×
دوشنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
۱۳ ۱۳۹۸/۱/۲۹ ۰۴:۱۱

یاری حادثه‌دیدگان با راهکارهای مدیریت بحران

شفقنا- فریده شریفی در یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت: هنگامی که زمین به سخت‌ترین زلزله خود به لرزه درآید و زمین آنچه از مردگان و یا معادن که در درون خود دارد بیرون می‌افکند و انسان‌ها از سر تعجب و حیرت می‌گویند زمین را چه پیش آمده است. در آن روز زمین تمامی اخبار و اسرار خویش را روایت می‌کند و آگاه می‌سازد.
در آن روز مردم به صورت پراکنده محشور می‌شوند تا اعمال هر طایفه‌ای را به آنان نشان دهد، پس هر کس به سنگینی یک ذره عمل خیری کرده باشد آن را خواهد دید و هر کس به سنگینی یک ذره عمل شری کرده باشد آن را خواهد دید.«سوره الزلزال»انسان روزانه شاهد وقوع اتفاقات و بلایایی است که زندگی او را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
این بلاها چه با منشأ انسانی و چه طبیعی خسارات مالی و جانی زیادی به همراه دارند، بلاهایی که منجر به کاهش موجودی سرمایه انسانی، اجتماعی و اقتصادی می‌شوند. امام علی(ع) درباره بلایای طبیعی می‌فرماید: «بلا برای ظالم ادب نمودن و تنبیه کردن است، برای مومن امتحان است، برای انبیاء درجه است و برای اولیاء کرامت».
(بحارالانوار، ج ۶۴، ص ۲۳۵)بر اساس فرموده گهربار امام علی(ع) بلا و مصیبت برای مومنان امتحان و آزمایش است و درجه صبر، توکل و توسل آنان به ذات باریتعالی را صدچندان می‌سازد.بلایای طبیعی از دیدگاه اسلامحوادث غیرمترقبه و بلایای طبیعی همچون زلزله، طوفان، سیل و… مانند بقیه امور و حوادث تابع علل و اسباب خودش می‌باشد و همه و همه مخلوق و آفریده خداوند هستند و حکمت و تدبیر الهی بر همه امور و پدیده‌ها تسلط دارد، در آیات و روایات اسلامی از پدیده‌های طبیعی به عنوان آزمایش الهی نام برده می‌شود اما در میان برخی از افراد به عنوان بلا و عقوبت تعبیر می‌شود.
یک پژوهشگر قرآنی در این‌باره می‌گوید: «همان‌طور که پدیده‌های این عالم هستی ساخته و پرداخته خداوند متعال هستند و هیچ موجودی و هیچ فرآیندی بدون اراده باریتعالی موجودیت پیدا نمی‌کند، همان‌طور هم خداوند به انسان‌ها علم و دانش پی بردن به علل و عوامل امور را هم داده و آنها می‌توانند با اتکاء به این علم و آگاهی با حوادث و بلایای طبیعی مقابله کنند و یا حداقل خسارات ناشی از آن را کاهش دهند.
.»وی اضافه می‌کند: «مسئله بلا و عقوبت بودن یا تنبیه انسان‌ها از طریق وقوع این حوادث طبیعی قطعا منفی است و نباید به اسلام این نسبت داده شود.....

کد خبر : 295073  |  شفقنا