×
سه‌شنبه، ۱ مرداد ۱۳۹۸
۱۱ ۱۳۹۸/۲/۲۵ ۲۲:۴۷

14دلیل که سلامت قلب را تهدید می کند

به گزارش صبحانه، قلب اندامی ماهیچه ایست که وظیفه مهم پمپاژ خون در سراسر بدن را بر عهده دارد. انسان برای یک زندگی باکیفیت به قلبی سالم نیاز دارد، اما عوامل مختلفی می‌توانند بر سلامت این اندام کلیدی اثرگذار باشند. فشارخون بالا، کلسترول بالا و سیگار کشیدن از مقصران اصلی در پس ابتلا به بیماری قلبی هستند.

اما عوامل خطرآفرین غیرمنتظره دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند سلامت قلب را در معرض تهدید قرار دهند.تنها هستیدپژوهشگران در دانشگاه یورک طی یک مطالعه دریافتند، خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی در افرادی که روابط اجتماعی کمی داشته یا احساس تنهایی می‌کردند، در مقایسه با افرادی که این‌گونه نبودند به ترتیب ۲۹ درصد و ۳۲ درصد بیشتر بود.

مطالعه‌ای دیگر که توسط دانشگاه آکسفورد و طی یک بازه زمانی هشت‌ساله انجام شد و به بررسی شرایط ۷۰۰ هزار زن پرداخت نیز نشان داد، افرادی که تنها زندگی نمی‌کردند، در مقایسه با آن‌هایی که تنها زندگی می‌کردند، ۲۸ درصد احتمال کمتری داشت مرگ ناشی از بیماری قلبی ایسکمیک را تجربه کنند.تنهایی یا استرس تنها ماندن می‌تواند موجب التهاب در بدن شده و شرایطی را شکل دهد که به بیماری قلبی یا افسردگی، یک عامل خطرآفرین اصلی برای بیماری قلبی، منجر شود.

از نخ دندان استفاده نمی‌کنیدوضعیت سلامت دندان‌ها و لثه‌های شما با سلامت قلب مرتبط است. مطالعات مختلف ارتباط بین سلامت دهان و دندان و بیماری قلبی را نشان داده‌اند. خونریزی و التهاب لثه‌ها به باکتری‌ها اجازه می‌دهد تا از دهان وارد جریان خون شوند. این شرایط می‌تواند موجب بروز التهاب و در نهایت بیماری قلبی شود.

پس دندان‌های خود را به طور منظم مسواک زده و از نخ دندان استفاده کنید و مراجعه منظم به دندان‌پزشک را نیز فراموش نکنید.با عوارض بارداری مواجه بوده‌ایداگرچه آنچه طی دوران بارداری رخ می‌دهد به نظر نمی‌رسد بر سلامت قلب تأثیرگذار باشد، برخی پژوهش‌ها خلاف این مسئله را نشان داده‌اند. پرفشاری خون بارداری، پره اکلامپسی، اکلامپسی، زایمان زودرس، و دیابت بارداری همگی خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی را افزایش می‌دهند.

اگر با هر یک از این عوارض مواجه بوده‌اید، با پزشک خود درباره سابقه بارداری و غربالگری منظم برای دیابت و پرفشاری خون صحبت کنید.یک رویداد آسیب‌زا را تجربه کرده‌ایدیک رویداد آسیب‌زا، مانند مرگ یکی از اعضای خانواده یا تصادف خودرو می‌تواند قلب شما را به دردسر بیندازد. استرس زیاد می‌تواند به افزایش حاد آدرنالین منجر شود که ضربان قلب و فشارخون را افزایش داده و بالا نگه می‌دارد.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۷ نشان داد، دیواره داخلی رگ‌های خونی زنانی که سه یا تعداد بیشتری رویداد آسیب‌زا را در زندگی خود تجربه می‌کرده‌اند، در مقایسه با زنانی که تعداد کمتری از این رویدادها را تجربه کرده‌اند، عملکرد ضعیف‌تری دارد. این رویدادهای آسیب‌زا می‌توانند به بیماری سرخرگ کرونری، فشارخون بالا و آترواسکلروز (سخت شدن دیواره رگ‌های خونی) منجر شوند.

رئیس بدی داریدتنها استرس ناشی از یک رویداد آسیب‌زای ناگهانی نیست که می‌تواند قلب شما را با مشکل مواجه سازد. سطوح کم استرس ناشی از تعامل روزانه با یک رئیس منفی نگر، زورگو نیز می‌تواند اثر منفی بر سلامت قلب انسان داشته باشد.طی یک مطالعه ۱۰ ساله، پژوهشگران سوئدی دریافتند که احتمال تجربه حمله قلبی بین افرادی که رئیس بدی داشتند، ۴۰ درصد بیشتر بود.

. حملات قلبی می‌توانند به واسطه استرس چشمگیر در محل کار شکل بگیرند. و زمانی که استرس با عوامل خطرآفرین دیگر، مانند خواب ضعیف و رژیم غذایی نامناسب.....


کد خبر : 471912  |  صبحانه آنلاین

پربیننده ترین خبرها

آخرین عکسهای خبری