×
چهارشنبه، ۲ مرداد ۱۳۹۸
۱۰ ۱۳۹۸/۲/۲۵ ۲۲:۴۷

بیماری هایی که باعث ورم انگشتان دست می شوند

بیماری هایی که باعث ورم انگشتان دست می شوند تورم انگشتان دست گاهی خوردن غذای پرنمک است که البته این عامل معمولا باعث نگرانی نمی شود، اما گاهی وقت ها تورم دست و انگشتان نشانه ای از یک عارضه نگران کننده است که به توجه و مراقبت نیاز دارد.

به گزارش بهداشت نیوز:انگشتری که تا همین دیروز به راحتی دستتان می کردید تنگ شده و هرچه تلاش می کنید نمی توانید آن را در بیاورید. تورم انگشتان دست دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که برخی از آنها نیازمند توجه و بررسی بیشتر پزشکی است.یکی از علل تورم انگشتان دست احتباس مایعات است.

وقتی مایعات بدن در بافت ها یا مفاصل جمع شوند، دچار تورم خواهند شد. وقتی صورتتان پف می کند یا انگشترتان به سختی در دست می رود احتمالا دچار تورم شده اید. علت تورم گاهی خوردن غذای پرنمک است که البته این عامل معمولا باعث نگرانی نمی شود، اما گاهی وقت ها تورم دست و انگشتان نشانه ای از یک عارضه نگران کننده است که به توجه و مراقبت نیاز دارد.

در ادامه به علل مختلف تورم انگشتان دست اشاره کرده ایم. فعالیت و گرمای زیادقلب، ریه و ماهیچه ها نیاز به اکسیژن دارند تا انرژی کافی برای ورزش کردن را فراهم کنند. بنابراین در زمان ورزش خون بیشتری به این نواحی می رسد و دست ها خون کمتری دریافت می کنند. رگ های خونی کوچک به این تغییر واکنش نشان می دهند و باز می شوند و انگشتان را متورم می کنند.

وقتی بدن در معرض هوای گرم قرار می گیرد هم چیزی شبیه به این وضعیت برایش اتفاق می افتد. رگ های خونی پوست گشاد می شوند تا اجازه دهند گرما از سطح بدن خارج و بدن خنک شود. این یک واکنش طبیعی بدن است. آسیبپارگی رباط، کشیدگی انگشت، آسیب تاندون و دررفتگی یا حتی شکستگی استخوان از جمله علت های تورم انگشت هستند.

اگر جراحت خیلی جدی نباشد، کمپرس یخ، استراحت و مصرف مسکن های بدون نسخه برای درمان این وضعیت کافی است، اما اگر نمی توانید انگشت خود را صاف کنید، دردتان شدید است یا تب دارید حتما به پزشک مراجعه کنید. عفونت هاسه علت تورم انگشتان ناشی از عفونت عبارتند از:● عقربک هرپسی: عقربک هرپسی یا عقربک ناخن نوعی عفونت تبخالی است که باعث تورم اندک و تاول های خونریزی دهنده روی انگشتان دست می شود.

● پارونیشیا: نوعی عفونت ناخن ناشی از باکتری یا قارچ.● فلون: عفونت دردناک چرک کننده که سرانگشتان را درگیر می کند.اگر عفونت انگشت درمان نشود، انتشار پیدا می کند و به سایر قسمت های بدن می زند. آرتریت«آرتریت روماتویید» روی غشای مفاصل تاثیر می گذارد و باعث تورم، درد و سفتی می شود. علایم این بیماری اغلب اول از همه در مفاصل دست ظاهر می شود.

این عارضه معمولا روی هر دو دست تاثیر می گذارد.«آرتریت پسوریازیس» هم بیشتر افرادی را درگیر می کند که مبتلا به پسوریازیس هستند. آرتریت پسوریازیس منجر به تورم سوسیسی انگشتان دست و پا می شود. هر دو نوع آرتریت جدی هستند و اگر تحت درمان قرار نگیرند، آسیب های مفصلی و مشکلات جسمی فراوانی را به دنبال دارند.

 نقرس«نقرس» به نام بیماری ثروتمندان هم شهرت دارد و عمدتا افرادی را در معرض تهدید قرار می دهد که مقدار زیادی گوشت، غذاهای دریایی و الکل مصرف می کنند. امروزه نقرس را در بین همه طبقات جامعه می توان دید. نقرس سبب بروز درد شدید و تورم، معمولا در انگشت بزرگ پا می شود، اما در هر کدام از مفاصل بدن، از جمله انگشتان دست هم امکان بروز.

.....


کد خبر : 471926  |  بهداشت نیوز