×
سه‌شنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
۲ ۱۳۹۸/۲/۲۵ ۲۲:۴۷

چگونه با ایست قلبی مقابله کنیم

چگونه با ایست قلبی مقابله کنیم ایست قلبی هنگامی رخ می دهد که عاملی ریتم ضربان قلب را به‌طور ناگهانی به ریتمی غیرمنظم و غیرموثر ‌تبدیل می‌کند. هر روز افراد زیادی دچار ایست قلبی می‌شوند و به این علت فوت می‌کنند. بیشتر آنها را می‌توان، با مراقبت سریع اورژانس نجات داد.
به گزارش بهداشت نیوز: یست قلبی هنگامی رخ می دهد که عاملی ریتم ضربان قلب را به‌طور ناگهانی به ریتمی غیرمنظم و غیرموثر ‌تبدیل می‌کند. هر روز افراد زیادی دچار ایست قلبی می‌شوند و به این علت فوت می‌کنند. بیشتر آنها را می‌توان، با مراقبت سریع اورژانس نجات داد.
ایست قلبی در واقع یک نوع حمله قلبی است. دو نوع حمله قلبی وجود دارد:یکی «انفارکتوس عضله قلب» هنگامی رخ می‌دهد که یک لخته خون شریان تغذیه‌کننده قلب را مسدود می‌کند. این انسداد، معمولا باعث درد قفسه‌سینه یا سایر علایم هشداردهنده می‌شود که می‌تواند برای ساعت‌ها به طول انجامد.
نوع دوم حمله قلبی یا «ایست قلبی» آن چنان سریع رخ می‌دهد که هیچ وقتی برای فراخواندن کمک وجود ندارد. در این مورد باید دو درمان اختصاصی - یکی احیای قلبی - ریوی (CPR) و دیگری وارد آوردن شوک الکتریک بر قلب در طول 6 دقیقه آغاز شود وگرنه شانسی برای بقای بیمار یا زنده ماندن او بدون صدمه دائمی مغز وجود ندارد.
اغلب ایست‌های قلبی هنگامی شروع می‌شود که عاملی ریتم قلب را به «تاکیکاردی بطنی» تبدیل می‌کند. در این ریتم حفرات تحتانی قلب (بطن‌ها) ضربان بسیار سریعی پیدا می‌کنند. این ریتم ممکن است به «فیبریلاسیون بطنی» بدل شود. در این ریتم، ضربان بطن‌ها سریع و در عین حال نامنظم است.
به هر حال در هر دو مورد بطن‌ها آن‌قدر سریع منقبض می‌شوند که زمانی برای پرشدن با خون در فاصله ضربان‌ها ندارند. در نتیجه خونی از قلب خارج نمی‌شود، گردش خون متوقف می‌شود و فرد هشیاری اش را از دست می‌دهد. عاملی که باعث ایجاد این ریتم‌های قلبی غیرطبیعی می‌شود، از شخصی به شخص دیگر متفاوت است.
. خود انفارکتوس قلبی هم می‌تواند، این ریتم‌های.....

کد خبر : 471927  |  بهداشت نیوز