×
سه‌شنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
۲ ۱۳۹۸/۲/۲۵ ۲۳:۴۹

بیماری‌های عفونی دهان و دندان زمینه‌ساز چه بیماری‌هایی است؟

بیماری‌های عفونی دهان و دندان زمینه‌ساز چه بیماری‌هایی است؟ عفونت‌ پارادونتال و خونریزی لثه می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی را افزایش دهد. این نوع عفونت باکتریایی دهانی افزایش‌دهنده احتمال سکته قلبی، سکته مغزی و اندوکاردیت یعنی التهاب آندوکارد (بافت داخلی قلب)در بیماران مبتلا به مشکلات دریچه قلب یا بیماری‌های قلبی است.
به گزارش بهداشت نیوز: بیماری‌های قلبی‌ ـ عروقی جزو شایع‌ترین بیماری‌ها هستند و درصد بالایی از جمعیت دچار آن می‌شوند یا پیش‌زمینه ابتلا به آن را دارند. در رابطه با عوامل دخیل در بروز بیماری‌های قلبی ـ ‌عروقی و سکته‌های قلبی و مغزی تحقیقات گسترده‌ای انجام شده تا عوامل دخیل در بروز این بیماری‌ها شناخته شود و بتوان از بروز آنها پیشگیری کرد.
یکی از مسایلی که از سال‌ها پیش ذهن محققان را درگیر خود کرده و هنوز هم برای اثبات آن تحقیقاتی در جای‌جای جهان انجام می‌شود، مساله ارتباط بیماری‌های قلبی- عروقی با بیماری‌های عفونی دهان است. بر اساس آخرین تحقیقی که در همین رابطه در آوریل 2015 انجام و مشروح نتایج آن در مجله پزشکی «آترواسکروزیس» منتشر شد، کاهش التهاب لثه با کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی در ارتباط است.
محققان یک مرکز پژوهشی در ماساچوست طی آزمایش‌های خود موفق به کشف مولکولی به نام ResolvinE1 شدند که می‌تواند التهاب را در ناحیه دهان و قلب کاهش دهد. در سال 2013 هم محققان دانشکده پزشکی ‌هاروارد در آمریکا نشان دادند عفونت‌ پارادونتال که نوعی عفونت باکتریایی لثه است و تصلب شریان یعنی از دست دادن خاصیت ارتجاعی عروق که منجر به گرفتگی آن می‌شود، هر دو به طور همزمان در افراد بیمار بروز می‌کند.
محققان دانشگاه سیدنی استرالیا هم در بررسی‌های خود اثبات کردند درمان بیماری‌های لثه از ضخامت دیواره عروق می‌کاهد و استفاده از ژل ضدالتهاب لثه، کاهش 30 درصدی کلسترول بد خون را همراه دارد. محققان فنلاندی در همین راستا در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیدند که مردان مبتلا به سکته حاد قلبی در مقایسه با سایر.
.....

کد خبر : 472135  |  بهداشت نیوز