×
دوشنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
۴ ۱۳۹۸/۲/۳۱ ۲۱:۲۷

سرنوشت نامشخص شاسی بلندهای چینی حاضر در بازار؛ از ریگان کوپا تا زوتی دامای

در روزهایی که خودروسازی کشور با افت تیراژ ناشی از تحریم و مشکلات داخلی اقتصاد، دست به گریبان است، میهمانان چینی این صنعت نیز روند نزولی را در تولید پیش گرفته‌اند.یکی از برند های که این روزها شایعات خروج آن از بازار ایران شنیده می‌شود، کوپا است که توسط «ریگان‌ خودرو» و «شهر خودرو» به بازار عرضه می‌شود.

که فراز و نشیب هایی را نیز در روند عرضه و تحویل خودروهای ثبت نامی تجربه کرده است.طبق آخرین آماری که وزارت صنعت، معدن و تجارت از وضع تولید خودروهای سواری منتشر کرده، به وضوح گویای عقبگرد شرکت‌های چینی در صنعت خودرو کشور است و با ادامه این روند، هیچ بعید نیست طی ماه‌های آینده شاهد خروج چشم بادامی‌ها از ایران باشیم.

چند سالی است سلیقه بازار خودرو به سمت خودروهای شاسی بلند و کراس‌ اوور گرایش پیدا کرده است، از همین ‌رو شرکت‌های وارد کننده و تولیدکننده خودرو با اضافه کردن این دسته از خودروها به سبد محصولات خود، سعی بر سهم ‌خواهی بیشتر از بازار داشتند. بر همین اساس برند های چینی نیز از این موقعیت نهایت استفاده را کرده و با طراحی و تولید کراس‌اوورهای کپی برداری شده از محصولات موفق، توانستند جایگاه نسبتا مناسبی را برای خود به دست آورند.

اما با ممنوعیت واردات خودرو و برهم خوردن معادلات بازار، شانس برای موفقیت خودروهای چینی و به خصوص کراس اور و شاسی بلند چینی دو چندان شد.بر این اساس تعدادی از شرکت‌ها که پیش از این نیز توانسته بودند محصولات خود را به بازار عرضه کرده و به خوبی آن را به مشتریان معرفی کنند، هدفی آسان تر پیش روی خود دیده و توانستند محصولاتی دیگر به سبد فروش خود اضافه کنند.

اما محصولاتی که تاکنون عرضه آن‌ها آغاز نشده و تنها به بازار معرفی شده‌اند، سرنوشتی نامعلوم دارند و موفقیت آن‌ها منوط بر ارتباطات بین‌المللی است. چه بسا هم ‌اکنون بسیاری از برند های چینی نیز به دلیل بروز مشکلات بین‌المللی و اعمال تحریم‌های سنگین خارجی، تامین قطعات یدکی و قطعات منفصله آن‌ها به سختی صورت می‌گیرد.

از همین ‌رو مدتی است تیراژ تولید برخی از برند های چینی به خصوص نمونه های شاسی بلند چینی با کاهش همراه شده است که همین امر موجب به وجود آوردن شایعاتی مبنی بر خروج برند های چینی از بازار شده است.طبق آمار منتشرشده، توسط وزارت صمت، شرکت «ریگان‌ خودرو» در سال 97 حدود 1500 دستگاه کوپا T210 را تولید و مونتاژ کرده است.

اما نکته قابل توجه این است که این شرکت به مشتریان خود نوید تحویل خودروهای فیس‌ لیفت ‌شده با امکانات بیشتر را داده، این در حالی است که کوپا در حال حاضر نیز عنوان فول‌ترین کراس‌اوور چینی مونتاژ داخل را یدک می‌کشد.کوپا در بازار با قیمتی حدود 350 تا 450 میلیون تومان بسته به نوع تیپ بندی خرید و فروش می‌شود.

چری تیگو 7 نیز یکی از موفق‌ترین کراس‌اوورهای چینی بازار ایران است که حدودا یک سال ‌و نیم از عرضه آن به بازار می‌گذرد. در این مدت امکانات رفاهی زیادی به فهرست آپشن های این خودرو اضافه شده است تا بتواند به یکه تازی در بازار ایران بپردازد. این خودرو در حال حاضر با قیمتی حدود 360 تا 390 میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود.

بی‌ وای‌ دی برند دیگری است که پس از اعمال تحریم‌ها با مشکلاتی در خصوص تامین قطعات منفصله روبه‌رو و همین موضوع موجب شد چند ماهی روند تولید و تحویل خودروهای این برند توسط کارمانیا با کندی و تاخیر همراه شود. اما گویا مدتی است بخشی از مشکلات این شرکت مرتفع شده و روند تحویل شاسی بلند چینی اس6 بار دیگر از سرگرفته شده است.

.شنیده‌ها حاکی از آن است که «BYD» با چراغ.....


کد خبر : 507270  |  دیجیاتو