×
سه‌شنبه، ۴ تیر ۱۳۹۸
۶ ۱۳۹۸/۳/۲۲ ۱۰:۳۴

بغداد: درباره محاکمه عناصر فرانسوی داعش هیچ توافقی با پاریس نداریم

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق بر لزوم محاکمه عناصر داعش در خاک این کشور تأکید کرد. عبدالمهدی در جریان نشست خبری هفتگی خود اعلام کرد که «ما قوه قضائیه و قانون داریم و باید برای همه اجرا شود». وی همچنین تأکید کرد که درباره محاکمه عناصر فرانسوی داعش، «هیچ توافقی با فرانسه وجود ندارد».

پایگاه خبری «بغداد الیوم» به نقل از نخست وزیر عراق گزارش داد که «باید عراقیها تروریستها و خارجیهایی را که در کنار داعش جنگیده‌اند، برای محاکمه آنان در کشور (عراق)، به عراق بکشانند». فرانسه اخیرا مدعی شده بود که باید برای محاکمه عناصر داعش، یک دادگاه بین‌المللی در عراق تشکیل شود. «طارق حرب» کارشناس حقوقی عراقی شنبه هفته جاری اعلام کرد که این درخواست فرانسه باطل است و قانون اساسی عراق آن را نمی‌پذیرد.

حرب با اشاره به اینکه پاریس حتی یک وکیل مدافع به عراق نفرستاد تا از اتباع فرانسوی که در عراق محاکمه می‌شوند، دفاع کند، تصریح کرد که عراق به موجب قانون اساسی نمی‌تواند از ارتکاب جنایات داعش چشم‌پوشی کند. وزارت دادگستری فرانسه ششم ماه جاری میلادی اعلام کرد که با کشورهای اروپایی، «فرضیه» تشکیل دادگاه بین‌المللی در عراق را برای محاکمه تروریستهای خارجی حاضر در داعش بررسی کرده است.

. انتهای پیام/م     ..


کد خبر : 601352  |  خبرگزاری فارس