×
سه‌شنبه، ۴ تیر ۱۳۹۸
۴ ۱۳۹۸/۳/۲۲ ۱۴:۲۷

راهکارهایی برای پیشگیری از افزایش فشار خون درکودکان

راهکارهایی برای پیشگیری از افزایش فشار خون درکودکان
رییس پژوهشکده پیشگیری اولیه از بیماری های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: با توجه به شکل گیری عادت های غذایی تا سن سه سالگی، از ابتدا نباید با افزودن مقادیر زیاد نمک و شکر به غذاهای شیرخوار و کودک ذائقه وی را به مصرف غذاهای شور یا شیرین سوق داد.

به گزارش بهداشت نیوز: دکتر رویا کلیشادی متخصص کودکان، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و رییس پژوهشکده پیشگیری اولیه از بیماری های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درخصوص اهمیت شناسایی فشارخون بالا اظهار کرد: پرفشاری خون اولیه (اسانسیل) در کودکان و نوجوانان کشورهای مختلف دنیا به سرعت رو به افزایش بوده است.

هر چند سال ها قبل پرفشاری خون ثانویه، به ویژه ناشی از علل کلیوی، بیشتر در کودکان و نوجوانان مورد بحث بود ولی امروزه بر اهمیت افزایش فشار خون اولیه به عنوان یک معضل سلامت فردی و عمومی در کودکی و نوجوانی تاکید می شود.وی افزود: با توجه به اهمیت شناسایی زودرس فشار خون افزایش یافته در کودکان و جلوگیری از ابتلای بعدی آنها به بیماری پر فشاری خون، انجمن های علمی متعدد از جمله انجمن قلب آمریکا، اندازه گیری سالانه فشار خون برای کودکان ۳ الی ۱۷ ساله را توصیه می کنند.

همچنین آکادمی کودکان آمریکا، اندازه گیری و غربالگری فشار خون کودکان ۳ ساله و بالاتر را در هر نوبت ویزیت توسط پزشک توصیه می کند.عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بیان کرد: مراحل اولیه افزایش فشار خون در کودکان و نوجوانان را پره هایپرتنشن (فشارخون بالا) می نامند که در سال های اخیر به عنوان "فشار خون افزایش یافته پایدار" شناخته می شود.

مراحل بعدی آن، هایپرتنشن یا پرفشاری خون نامیده می شود. فشار خون بالاتر در کودکی، با فشار خون بالاتر در بزرگسالی همراه خواهد بود و با بروز پرفشاری خون در اوایل جوانی ارتباط مستقیم دارد.بیماری های کلیوی و عروق کلیه، از شایع ترین علل فشار خون ثانویه در کودکان مبتلا هستنددکتر کلیشادی با بیان اینکه پرفشاری خون اولیه در کودکان و نوجوانان، بعد از سن ۶ سالگی و معمولا به دلیل سابقه مثبت خانوادگی و اضافه وزن و چاقی، بروز پیدا می کند، تصریح کرد: فشار خون سیستولیک افزایش یافته بیشتر نشانه فشار خون ثانویه و فشار خون دیاستولیک افزایش یافته بیشترنشانه فشار خون اولیه است.

بیماری های کلیوی و عروق کلیه از شایع ترین علل فشار خون ثانویه در کودکان مبتلا هستند.رییس پژوهشکده پیشگیری اولیه از بیماری های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در سطح جهانی، شیوع پرفشاری خون اولیه در کودکان و نوجوانان ۳.۵ الی ۷.۸ درصد گزارش شده است، اظهار کرد: براساس مطالعات کشوری در ایران، فراوانی فشار خون افزایش یافته در کودکان و نوجوانان ۴.

۵ درصد است.وی گفت: فشار خون نرمال، فشارخون سیستولیک و دیاستولیک کمتر از صدک ۹۰ درصد با توجه به نمودار تعریف شده برای جنس، سن و قد کودک است. برای سنین پیش از بلوغ، پره هایپرتنشن به معنای فشار خون دیاستولیک مساوی یا بالاتر از صدک ۹۰ و یا فشار خون سیستولیک بالاتر از صدک ۹۵ تعریف می شود.دکتر کلیشادی خاطرنشان کرد: یک تعریف ساده برای غربالگری فشارخون افزایش یافته در کودکان و نوجوانان، استفاده از نسبت فشار خون به قد است.

. اگر نسبت فشارخون سیستولیک به قد بیش از ۰.۷ و نسبت فشارخون دیاستولیک به قد بیش از ۰.۵ باشد، آن کودک یا نوجوان.....


کد خبر : 602686  |  بهداشت نیوز