×
سه‌شنبه، ۴ تیر ۱۳۹۸
۳ ۱۳۹۸/۳/۲۲ ۱۶:۲۶

کردستان گرانترین استان/مسئولان دولتی مرکز آمار را قبول ندارند


در حالی که گزارش مرکز آمار نشان می دهد کردستان طی یک سال اخیر در ردیف گرانترین استانهای کشور قرار گرفته، این موضوع از سوی نمایندگان و مسئولان در حال تائید و تکذیب است.مرکز آمار ایران هر چند مدت یک بار و در گزارش‌های ماهانه و فصلی وضعیت تورم و سایر شاخص‌های اقتصادی و مالی در سطح کشور را مطرح می‌کند که در طی یک سال اخیر و بر اساس شاخص‌های اعلام شده کردستان در بخش‌های مختلف تورم، گران‌ترین و … در ردیف استان‌های اول کشور قرار گرفته است.

در حالی که گزارش‌های مرکز آمار به عنوان یک مرجع رسمی همواره مورد توجه ویژه کارشناسان و برنامه ریزان قرار گرفته است ولی گویا مسئولان دولت تدبیر و امید در کردستان این آمارها را قبول نداشته و بدون ذکر حتی یک آمار ساده و ابتدایی تنها در سخنرانی و حرف به تکذیب آن می‌پردازند.در تازه‌ترین اقدام و در میانه‌های خرداد ماه سال جاری مرکز آمار ایران، شاخص قیمت مصرف کننده به تفکیک استان در اردیبهشت ۹۸ را منتشر کرد که طبق آن، تورم نقطه به نقطه برای خانوارهای کشور ۵۲.

۱ درصد و در کردستان ۶۳.۴ درصد است.نگاهی ساده و بدون هر گونه عملیاتی پیچیده آمار نشان می‌دهد که خانوارهای ساکن کردستان به طور متوسط ۱۱.۳ درصد بیشتر از میانگین کشور و ۱۹.۹ درصد بیشتر از آخرین استان کشور نسبت به اردیبهشت‌ماه ۹۷ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.در گزارش، بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماهه مربوط به کردستان ۴۱ درصد اعلام و تورم نقطه‌ای مواد خوراکی و آشامیدنی هم در کردستان ۸۴.

۶ درصد اعلام شده است؛ کردستان بالاترین نرخ تورم ۱۲ ماهه را هم در کالاهای غیرخوراکی و خدمات دارد.دیروز گزارش شاخص قیمت مصرف کننده به تفکیک استان در فروردین ۹۸ را منتشر کرد؛ کردستان در تورم نقطه به نقطه کل خانوارها، بدترین وضعیت را در بین همه استان‌های کشور دارد.نرخ تورم در کردستان ۱۲ درصد بالاتر از میانگین کشوری استعلاوه بر این گزارش دیگری در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه سال جاری در خصوص وضعیت تورم در کشور از سوی مرکز آمار منتشر شده و نشان می‌دهد تورم نقطه به نقطه برای خانوارهای کشور ۵۱.

۴ درصد و در کردستان ۶۳.۴ درصد است؛ و این یعنی خانوارهای ساکن کردستان به طور متوسط ۱۲ درصد بیشتر از میانگین کشور و ۲۰.۲ درصد بیشتر از آخرین استان کشور نسبت به فروردین‌ماه ۹۷ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.در بخش دیگری از گزارش آمده که تورم نقطه به نقطه برای خانوارهای شهری کشور ۵۰ درصد و در کردستان ۶۰.

۹ درصد است و این یعنی خانوارهای شهری ساکن کردستان به طور متوسط ۱۰.۹ درصد بیشتر از میانگین کل کشور و ۱۸.۱ درصد بیشتر از آخرین استان کشور نسبت به فروردین‌ماه ۹۷ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.در گزارش مرکز آمار، تورم نقطه به نقطه برای خانوارهای روستایی کشور ۵۹.۴ درصد و در کردستان ۷۱.

۸ درصد است؛ و این یعنی خانوارهای روستایی ساکن کردستان به طور متوسط ۱۲.۴ درصد بیشتر از میانگین کل کشور و ۲۳.۵ درصد بیشتر از آخرین استان کشور نسبت به فروردین‌ماه ۹۷ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.
در گزارش مرکز آمار، تورم نقطه‌ای مواد خوراکی و آشامیدنی در کردستان ۸۶.۷ درصد اعلام شده است؛ نکته تأسف‌بار دیگر در این گزارش رسیدن تورم نقطه‌ای مواد خوراکی و آشامیدنی در روستاهای کردستان به عدد ۹۱.

.۳ درصد است.گزارش‌های منتشر شده مرکز آمار ایران در حالی با قاطعیت هر چه تمام تراستان کردستان را گران‌ترین استان کشور اعلامی می‌کنند که تیم اقتصادی دولت تدبیر و امید.....


کد خبر : 603400  |  سرپوش