×
سه‌شنبه، ۱ مرداد ۱۳۹۸
۷ ۱۳۹۸/۳/۲۷ ۱۲:۵۹

امروز بیش از ۲۷ هزار روستا به اینترنت متصل است/ ۷۲ درصد توسعه ارتباطی محقق شده است

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدجواد آذری جهرمی در پاسخ به سوال بیت الله عبداللهی نماینده اهر و هریس در خصوص اقدامات وزارت ارتباطات برای توسعه ارتباط روستایی و دستیابی به شبکه اینترنت بیان کرد: واقعیت امروز این است که دامداری و کشاورزی هم نیاز به ارتباطات دیجیتال دارند. توسعه ارتباطات در روستاها می‌تواند در جهت اشتغال‌زایی استفاده شود.

وی بل بیان اینکه پروژه اشتغال روستایی در وزارت ارتباطات در حال پیگیری است، گفت: ما دفتر پست در برخی روستاهای سیستان و بلوچستان ایجاد کرده‌ایم تا امکان ارسال محصولات داشته باشند.وزیر ارتباطات تاکید کرد: بحث بوم‌گردی موضوعی است که امروز مورد توجه است و ما هم به آن پرداخته‌ایم. ۲۲ ماه پیش که از شما رای اعتماد گرفتم قرار بر این بود که تعهدات خود در برنامه توسعه ششم را به ثمر برسانم.

قبل از گرفتن رای اعتماد از مجلس تنها ۱۹ هزار روستا به شبکه اینترنت متصل بودند. امروز بیش از ۲۷ هزار روستا متصل به اینترنت است.وی افزود: ۷۲۰۰ روستا یعنی هر روز ۲۰ روستا به پهنه باند متصل شده‌اند. حدود ۴ هزار میلیارد تومان از ۶ هزار میلیارد تومان درآمد وزارت ارتباطات برای استفاده در طرح‌های استفاده شودآذری جهرمی در ادامه اظهار کرد: مطالبات روستاییان و نمایندگان در این زمینه صحیح است و وزارت خانه از حداکثر ظرفیت خود در این زمینه بهره خواهد برد.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات دشمنان برای ایجاد تنگناهای اقتصادی برای کشور بیان کرد: دشمنان کشور به دنبال ایجاد تابستان داغ برای کشور بودند که داغش به دلشان ماند، اما فشارهای اقتصادی باعث شده تا بودجه عمومی کشور با مشکلاتی رو به رو شود. اما وزارت ارتباطات از ۴ هزار میلیارد تومان بودجه مصوب در سال ۹۷ تنها ۱,۵۰۰ میلیارد تومان را دریافت کرد.

و بودجه مربوط به توسعه ارتباط روستایی حدود ۲۲۰ میلیارد تومان بود که کمتر از ۵۰ درصد آن محقق شد اما با تلاش‌های وزارت خانه ما پشت تهدیدهای دشمن نماندیم و در سال سوم برنامه ششم توسعه ۷۲ درصد پوشش ارتباط روستایی محقق شده است.آذری جهرمی در ادامه با اشاره به تلاش وزارت خانه برای استفاده از ظرفیت‌ها به منظور توسعه ارتباط روستایی بیان کرد: وزارت خانه از تمام ظرفیت خود برای توسعه ارتباطات روستایی استفاده کرده است.

از اثرات توسعه ارتباط روستایی می‌توان به ۱۵ هزار خانه بهداشت روستایی در سراسر کشور اشاره کرد که نام و مشخصات آنها ثبت شده است. از سوی دیگر وزارت بهداشت در چند ماه آتی پروژه مهم دولت الکترونیک را دنبال خواهد کرد که زیرساختهای آن با کمک وزارت خانه ارتباطات فراهم شده است.وی در ادامه اظهار کرد: این گونه نیست که مردم نتایج توسعه ارتباط روستایی را نبینند و این که شما می‌گویید به اهداف برنامه ششم توسعه توجه نشده است غلط است، اما این که توسعه به صورت متوازن انجام نشده صحیح است چرا که ما سعی کرده‌ایم براساس شکاف دیجیتالی که در برخی از مناطق وجود داشت اهداف را برنامه ریزی کنیم از نظر توسعه ارتباط روستایی وضعیت روستاها با یکدیگر متفاوت بوده و در برخی از مناطق نظیر سیستان و بلوچستان، هرمزگان و فارس از لحاظ توسعه ارتباطی عدم توازان و شکاف دیجیتالی وجود داشت و لذا این مناطق در اولویت قرار گرفته‌اند.

.وزیر ارتباطات دگفت: در آذربایجان شرقی نیز این هدف باید دنبال شود. اما نمی‌توان به دلیل محقق نشدن کامل توسعه ارتباط روستایی در یک منطقه تمام دستاوردهای ملی را زیر سوال برد. از شما می‌خواهم تا ما را در چارچوب برنامه‌ها.....


کد خبر : 629051  |  ایلنا

پربیننده ترین خبرها

آخرین عکسهای خبری