×
سه‌شنبه، ۱ مرداد ۱۳۹۸
۸ ۱۳۹۸/۳/۲۷ ۱۳:۲۲

سیپری: قدرت‌های اتمی در حال ارتقای زرادخانه‌های خود هستند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، موسسه تحقیقات و صلح (سیپری) در تازه‌ترین گزارش خود نوشت که چشم‌اندازی از جهان بدون تسلیحات اتمی وجود ندارد و برعکس، قرارداد مهم میان آمریکا و روسیه هم میان طرفین رو به انقضاست که این وضعیت می‌تواند رقابت تسلیحاتی را به دنبال داشته باشد.  بنابر گزارش شبکه خبری دویچه‌وله، این موسسه سوئدی در گزارش امروز دوشنبه خود نوشته است که قدرت‌های اتمی در حال تداوم مدرن کردن زرادخانه‌های اتمی هستند و این در حالی است که در مجموع شمار کلاهک‌های اتمی رو به کاهش است.

طبق این گزارش، برآورد می‌شود که نه قدرت هسته‌ای یعنی از آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین، هند، پاکستان، رژیم صهیونیستی و کره‌شمالی در آغاز سال جاری میلادی حدود ۱۳ هزار و  ۸۶۵ سلاح اتمی داشته‌اند. در این گزارش موارد مربوط به کلاهک‌های مستقر شده و آنهایی که در آستانه تخریب قرار دارند هم لحاظ شده‌اند.

در ادامه این گزارش آمده است که شمار تسلیحات اتمی در مقایسه با پارسال، کاهش یافته و به حدود ۶۰۰ رسیده است. روسیه و آمریکا به ویژه این اقدام را در قالب پیمان NEWSTART صورت داده‌اند. با این حال در شرایطی که به زمان انقضای پیمان یاد شده در سال ۲۰۲۱ نزدیک می‌شویم، مذاکراتی میان مسکو و واشنگتن برای تمدید پیمان یاد شده در جریان نیست.

«شانون کیل» مدیر موسسه سیپری معتقد است که  به نظر نمی‌رسد که مذاکرات میان روسیه و آمریکا در این زمینه با توجه به اختلافات میان دو کشور در شاخه‌های سیاسی و اقتصادی دستاوردی در پی داشته باشد. همچنین هند و پاکستان به عنوان دو کشوری هسته‌ای رقیب، هر کدام به ترتیب، ۱۳۰ تا ۱۴۰ و ۱۵۰ تا ۱۶۰ کلاهک هسته‌ای دارند و آنها هم در حال افزایش شمار زراد‌خانه‌های خود هستند.

این کشورها سیستم‌های جدیدی را توسعه می دهند و یا اینکه چنین قصدی دارند. کره شمالی هم حدودا ۲۰ تا ۳۰ کلاهک هسته‌ای دارد. سیپری می‌گوید که این تعداد، اولویت راهبرد امنیت ملی این کشور است با این حال کره شمالی از زمان آغاز مذاکره با آمریکا در سال ۲۰۱۸، سلاح هسته‌ای و یا موشک بالستیک دوربرد را آزمایش نکرده است.

. فرانسه ۳۰۰ کلاهک هسته‌ای دارد و چین با دراختیار داشتن ۲۹۰ کلاهک، انگلیس با ۲۰۰ کلاهک و رژیم صهیونیستی با ۸۰ تا ۹۰ کلاهک هم در گزارش سیپری قرار دارند. انتهای‌پیام/ص ..


کد خبر : 629058  |  خبرگزاری فارس

پربیننده ترین خبرها

آخرین عکسهای خبری