×
شنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۸
۲۱ ۱۳۹۸/۴/۴ ۰۴:۲۳

عظیم مثل آثار تیم برتون

نیکی کریمی، امیر جعفری، نازنین بیاتی و میلاد کی‌مرام با بازی در نمایش عروس مردگان از دلایل انتخاب خود برای حضور در تئاتر می‌گویند. نوید محمدزاده به‌عنوان تهیه‌کننده نمایش سیزیف خبر از دغدغه‌های جدی خود برای حضور در تئاتر می‌دهد و هادی حجازی‌فر با راه ‌اندازی مجدد سالن تئاتر هامون (باران سابق) نشان داده است همچنان قلبش برای تئاتر می‌تپد.

دو گزارش اصلی این هفته درباره دو نمایش «عروس مردگان» و «تراس» است. همچنین می‌توانید نقد تئاترهای «آبی مایل به صورتی» و «لانه خرگوش» را در ستون نقد بخوانید. اگر هم مخاطب پیگیر تئاتر هستید معرفی و مرور کوتاه چهار نمایش در حال اجرا را در سالن‌های شهر برایتان آماده کرده‌ایم.

در حالی‌که تئاتر امروز اجراهایی کوچک در سالن‌هایی کم صندلی را تجربه می‌کند و حتی بعضی از کارگردانان قدیمی‌تر هم ترجیح می‌دهند در سالن‌هایی جمع و جورتر اما با درصد صندلی پرتر کار اجرا کنند اجرای تئاتر در سالن‌هایی مثل سالن اسپیناس پالاس از سویی شهامت می‌خواهد و از سویی دیگر جاه‌طلبی برای بازگشت سرمایه و بیشتر دیده شدن ستاره‌های روی صحنه.

تئاتری که همین چند سال پیش از تالار وحدت شروع شد و بسرعت مخاطب خودش را پیدا کرد. تئاترهایی موزیکال و پربازیگر که بر خلاف تئاترهای پیش از آن که بر متن و بازی‌های فردی تمرکز داشتند، روی ریتم و حرکات هماهنگ با موسیقی و دیالوگ‌های موزون سوار شده است و شاید نزدیک‌ترین اسمی که می‌شود به آن داد تئاتری به سبک برادوی است.

نمایشی پر پرسوناژ که برای مدت طولانی اجرا می‌رود و قرار نیست پیام ویژه‌ای بدهد. نمایشی سرگرم‌کننده و خوش ریتم که بازیگران روی صحنه با میکروفن حرف می‌زنند و تماشاگران روی صندلی پاپ‌کورن می‌خورند. نمایشی که برای مخاطبان متعصب تئاتر ممکن است دور از‌ شأن این هنر به حساب بیاید.

بعد از دو تجربه موفق الیورتوییست و بینوایان حالا نمایش عروس مردگان با همان متد جا پای آنها گذاشته و با دعوت از ستاره‌های سینمایی روی صحنه تئاتر از سویی مخاطب خود را تضمین کرده و از سویی دیگر به قواعد ژانر متعهد مانده است. نمایشی که شما را شگفت‌زده می‌کند. تئاتر از دل صحنه‌ای عظیم شروع می‌شود و هر چه پیش می‌رود شما سرگرم‌تر و در صندلی خود در آن سالن بزرگ و مجلل بیشتر فرو می‌روید.

بعد از تماشای نمایش به پشت صحنه رفتم تا بیشتر با فضای چنین کارهایی آشنا شوم.‌می دانستم که پیش از این، نیکی کریمی یکی از بازیگران نمایش، اجرای چنین تئاتری را به فال نیک گرفته و گفته بود: بعد از سال‌ها می‌خواستم تئاتر کار کنم. وقتی نمایش‌نامه را خواندم و استوری‌بورد و مراحل طراحی لباس و غیره را دیدم، بشدت برای من جالب و جذاب بود.

همچنین آثار تیم برتون را هم دنبال کرده بودم و در کل این فضای فانتزی برای من جذابیت بسیاری داشت. به این ترتیب به نظرم آمد که خوب است وقت بگذارم و در کنار گروه تمرین کنم.دنیای فانتزی، دنیایی است که به‌خاطر زندگی روزمره چندان با آن سروکار نداریم. وقتی دو ساعت از وقت‌مان را در فضای رؤیا و فانتزی بگذرانیم بسیار جذاب است.

. در تئاتر، سینما و در کل هنر این مقوله را همراه با خودش دارد. فکر می‌کنم علت استقبال بالا از این نمایش، موزیکال و شاد بودنش باشد.در سالن چشمم.....


کد خبر : 659332  |  شبکه ایران