×
سه‌شنبه، ۱ مرداد ۱۳۹۸
۸ ۱۳۹۸/۴/۴ ۱۲:۴۴

رستمی:‌ بسیاری از مشکلات اقتصادی به دلیل عدم‌ توجه مسؤولان به داخل ایجاد شد/ شکست ایده بستن با کدخدا

به گزارش خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در جلسه مشترک هیئت رئیسه نهاد با مسئولین استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره مشکلات معیشتی مردم گفت: بخش عمده ای از مشکلات اقتصادی مردم به دلیل عدم توجه به ظرفیت های داخلی کشور از سوی مسئولان امر شکل گرفته است و شکست ایده بستن با کدخدا نیز پس از خروج آمریکا از برجام و عدم توجه به گفتمان درون زا این مشکلات را تشدید کرده است.

وی با بیان اینکه سیاست اصلی دولت تدبیر و امید در 6 سال گذشته گسترش روابط بین الملل و استفاده از ظرفیت بین المللی برای سرمایه گذاری خارجی و برداشتن تحریم برای شکوفایی اقتصادی در کشور بوده، گفت: دولت با شعار رفع تحریم‌ها و شکوفایی اقتصادی روی کار آمد و با همین شعار هم آرای عمومی را جلب کرد. رستمی یادآور شد: با خروج آمریکا از برجام دولت و شرایط عمومی جامعه به تبع دل بستن و شرطی شدن ارتباطات بین المللی شرایط ویژه‌ای پیدا کرد.

یعنی عملاً سرمایه‌گذاری‌های خارجی متوقف شد، شرکت‌هایی که وارد کشور شده بودند از کشور خارج شدند، انتقال پول، فروش نفت، صادرات، درآمدهای عمومی دولت و درآمدهای نفتی و مشتقات آن به شدت تحت تاثیر قرار گرفت. در کنار این مسائل سقوط ارزش پول ملی فشارها را بیشتر کرد، اینها اتفاقاتی بود که مردم در فضای اقتصادی احساس می‌کردند.

نماینده رهبر معظم انقلاب در دانشگاه‌ها تاکید کرد: طراحی‌ای که آمریکا برای مقابله با نظام اسلامی و تضعیف نظام کرده بود طراحی پیچیده‌ای بود و با مطالعه دقیق شرایط کشور، آمریکایی‌ها از گذشته به این نتیجه رسیده بودند که ورود جنگ نظامی با ایران کاری پرهزینه و کم فایده خواهد بود و اتفاقاً منجر به استحکام داخلی نظام خواهد شد.

وی ادامه داد: کاری که آمریکایی‌ها دنبال آن بودند، این بود که بتوانند با ابزارهای دیگری به غیر از جنگ نظام اسلامی را وادار به عقب نشینی از مواضع کنند. طراحی دشمن این بود که با فشار اقتصادی منزوی کردن سیاسی و فعال کردن گسل های اجتماعی فضا را برای تضعیف نظام و عقب نشینی های بزرگ آماده کند و در این خصوص گفتمان برون گرا و حل مشکلات از طریق بستن با کدخدا نیز بهترین ظرفیت برای رسیدن به این اهداف بود.

رستمی تصریح کرد: عقب نشینی‌هایی که غربی ها دنبالش بودند ابتدا در موضوع هسته ای و تبدیل شدن ایران به قدرت هسته‌ای که یکی از عوامل به شدت تهدید کننده قدرت آنها بود، آغاز شد و با انجام یک توافق هسته ای کلید خورد. وی تاکید کرد: بعد از برجام موضوع حضور ایران در منطقه و حمایت از جبهه مقاومت و توان نظامی ایران در صنایع موشکی و امکان پاسخ به تهدیدات خارج از مرزهای جغرافیایی دو نکته اصلی بود که ایران در اختیار داشت و هدف دشمنان در مرحله بعدی هم این بخش بود.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه یا آور شد: غرب و آمریکا برای طراحی نهایی سقوط نظام، به دنبال قطع کردن دستان و توانمندی های کشور بود که می خواستند آن را از میان بردارند؛ با این فرایند عملاً مرحله به مرحله تلاش برای فشار آوردن به کشور و وادار کردن نظام به عقب نشینی اتفاق افتاد. رستمی گفت: دشمنان کار را به جایی رساندند که مسئولان کشور را بر سر یک دو راهی خودساخته یا تهدید جنگ یا ورود به مذاکره گیر بیندازند که با پمپاژ رسانه های غربگرا در داخل نیز دنبال شد.

. ما اگر رفتار ترامپ را در ۱۵ ماه اخیر بررسی کنیم، می‌بینیم آمریکا بعد از خروج از برجام براساس توانمندی.....


کد خبر : 661098  |  خبرگزاری فارس

پربیننده ترین خبرها

آخرین عکسهای خبری