×
سه‌شنبه، ۱ مرداد ۱۳۹۸
۹ ۱۳۹۸/۴/۴ ۱۲:۴۴

9 نشانه پنهان بروز مشکل در استخوان‌ها

سلامت نیوز:اگر در طول روز زمان زیادی را روبروی رایانه یا تلویزیون سپری می کنید، احتمالا در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به پوکی استخوان قرار دارید.به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران،استخوان ها نقش های مختلفی در بدن انسان ایفا می کنند که از آن جمله می توان به فراهم کردن چارچوبی برای ساختار بدن، محافظت از اندام های داخلی، تکیه گاهی برای ماهیچه ها و ذخیره کلسیم اشاره کرد.

به گزارش ریدرز دایجست، استخوان های انسان همواره در حال تغییر هستند. استخوان های جدید شکل گرفته و استخوان های قدیمی از بین می روند. زمانی که جوان هستید روند تولید استخوان جدید در بدن شما سریع‌تر صورت می گیرد. بیشتر مردم در حدود 30 سالگی به نقطه اوج توده استخوانی خود می رسند. از آن زمان به بعد، تغییر مدل استخوانی ادامه می یابد، اما به طور معمول میزان استخوانی که از دست می دهید بیشتر از استخوانی است که تولید می شود.

روند تضعیف و از دست رفتن استخوان می تواند موجب بروز برخی علائم شود که در ادامه با چند نمونه که شاید کمتر مورد توجه قرار بگیرند، بیشتر آشنا می شویم.ناخن های شما شکننده هستندشکستگی ناخن ها شرایطی ناخوشایند است، اما اگر متوجه شده اید که ناخن های شما بیشتر از حالت عادی دچار شکستگی می شوند، این ممکن است دلیلی برای نگرانی باشد.

شکنندگی ناخن ها به دلایل مختلفی می تواند شکل بگیرد، اما کمبود کلاژن و کمبود کلسیم دو مورد مهم هستند. کلاژن پروتئینی است که در حفظ سلامت پوست، بافت همبند و اسکلت نقش دارد. با مصرف مواد غذایی مانند توت ها، سبزی های برگدار، سویا، و مرکبات می توانید سطوح سالم کلاژن را حفظ کنید.از سوی دیگر، کلسیم یک ماده معدنی و از ارکان اصلی سلامت استخوان محسوب می شود.

جدا از لبنیات، برای دریافت کلسیم می توانید مصرف سبزی های برگدار تیره، مانند اسفناج و ماهی ساردین را مد نظر قرار دهید. کمبود هر یک از این مواد کلیدی می تواند نتایج منفی برای سلامت استخوان ها و ناخن های شما به همراه داشته باشد.ورزش نمی کنیداگر در طول روز زمان زیادی را روبروی رایانه یا تلویزیون سپری می کنید، احتمالا در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به پوکی استخوان قرار دارید.

انجام ورزش نه تنها به ساخت ماهیچه هایی قوی کمک می کند، بلکه در ساخت و حفظ استخوان هایی قدرتمند نیز نقش دارد. زمانی که ورزش می کنید، به ویژه هنگام انجام تمرینات قدرتی یا فعالیت های هوازی با کمک وزن بدن مانند بالا رفتن از پله، در واقع به حفظ سلامت استخوان های خود کمک می کنید. اگر در طول روز مجبور هستید زمانی زیادی را پشت میز سپری کنید، هر یک ساعت یک بار از جای خود بلند شده و اندکی پیاده‌روی کنید، پس از اتمام ساعت کاری پیاده‌روی کنید و همچنین در صورت امکان زمانی را برای رفتن به باشگاه اختصاص دهید.

لثه های شما عقب نشینی کرده اندعقب نشینی لثه ها شرایطی لزوما قابل مشاهده نیست زیرا با گذشت زمان و طی چند سال می تواند رخ می دهد. عقب نشینی لثه ها به واسطه از دست رفتن قدرت و توده استخوانی فک رخ می دهد. استخوان فک لنگری برای دندان های شما است، از این رو، زمانی که ضعیف می شود، لثه ها می توانند از دندان ها فاصله بگیرند.

از دست دادن دندان یکی از نشانه های اصلی عقب نشینی لثه ها است. با افزایش سن، طی معاینات منظم از دندانپزشک خود بخواهید سلامت لثه هایتان را بررسی کند. حتی اگر با مشکلی در لثه های خود مواجه نیستید، اقدامات پیشگیرانه مانند استفاده از نخ دندان و مسواک زدن منظم دندان ها را فراموش نکنید. با جویدن آدامس نیز می توانید فک خود را تقویت کنید.

.کوتاه‌تر.....


کد خبر : 661104  |  سلامت نیوز

پربیننده ترین خبرها

آخرین عکسهای خبری