×
شنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۸
۷ ۱۳۹۸/۴/۲۰ ۱۶:۵۶

عراق| تاکید عبدالمهدی و صالح بر اجرای برنامه دولتی/ جزئیات سفر هیئت نظامی عراق به عربستان

- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از السومریه، دفتر برهم صالح رئیس جمهوری عراق امروز پنجشنبه در بیانیه‌ای از دیدار وی با عادل عبدالمهدی نخست وزیر این کشور خبر داد.این بیانیه آورده است برهم صالح رئیس جمهور امروز در کاخ السلام بغداد، عادل عبدالمهدی نخست وزیر را به حضور پذیرفت که طی آن آخرین تحولات سیاسی، اقتصادی و امنیتی کشور بررسی و بر ضرورت فعالیت جدی برای اجرای برنامه دولتی و خدمات رسانی به شهروندان تاکید شد.

در این بیانیه آمده است در این دیدار همچنین روابط خارجی عراق بررسی و اتخاذ سیاست دوری از محوربندی‌ها برای تحقق منافع عالی ملی و در پیش گرفتن گفت‌وگو برای حل بحران ها و کاهش شدت تنش در منطقه بررسی شد.وعده عبدالمهدی برای گرفتن تصمیمات مهم درباره عملیات اراده پیروزینایف الشمری عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق امروز پنجشنبه جزئیات نشست اعضای این کمیسیون با عادل عبدالمهدی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح را تشریح کرد و گفت عبدالمهدی وعده داده است تصمیمات مهمی درباره عملیات اراده پیروزی(اراده النصر) اتخاذ کند.

وی در یک کنفرانس مطبوعاتی در محل پارلمان عراق اظهار داشت امروز کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان نشستی با عادل عبدالمهدی نخست وزیر داشت.الشمری افزود در این دیدار به عملیات اراده پیروزی در الجزیره پرداخته و بر ضرورت تقویت و حضور نیروهای کافی برای کنترل اوضاع و ضرورت تشکیل تیپ الجزیره برای کنترل مناطق دوردست تاکید شد.

وی افزود عبدالمهدی وعده پیگیری این موضوع و صدور تصمیمات مهمی در این زمینه را به اعضای کمیسیون داد.الشمری اظهار داشت همچنین بر ضرورت کنترل مرزهای عراق و سوریه از طریق استقرار دو تیپ مرزی تاکید شد و عبدالمهدی تصمیمات مهمی برای کنترل مرزها با دو تیپ از نیروهای مرزی خواهد گرفت.رئیس کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق اظهار داشت برخی تروریست‌های داعشی توانستند از صحنه نبرد به سمت سوریه فرار کنند و ما می خواهیم مرزها را با مشت آهنین در کنترل خود داشته باشیم.

خاطر نشان می شود فرمانده عملیات مشترک عراق، روز یکشنبه 16 تیر از آغاز عملیات موسوم به اراده پیروزی برای پاکسازی مناطق واقع بین استان‌های صلاح الدین، نینوا و الانبار تا مرزهای بین المللی عراق و سوریه خبر داد.جزئیات سفر هیئت نظامی عراق به عربستان خبر دیگر اینکه یک منبع امنیتی عراقی مهمترین محورهای دیدارهای هیئت نظامی عراقی در سفر به عربستان را تشریح کرد.

این منبع خاطر نشان کرد سعودی‌ها متقاعد شده‌اند که حملاتی که خط لوله نفت آنها را هدف قرار داده بود، از خاک عراق صورت گرفته است.السومریه به نقل از یک منبع حاشیه خلیج فارس گزارش داد مذاکرات هیئت امنیتی عراقی به ریاست عثمان الغانمی رئیس ستاد مشترک ارتش بر پرونده مرزها و ضرورت اینکه عراق تضمین هایی بدد که منبع تهدید امنیتی علیه عربستان نباشد، و همچنین تمایل ریاض برای اینکه مرزها مسئولیت ارتش عراق باشد، متمرکز بود.

این منبع که نامش فاش نشده، افزود سعودی‌ها متقاعد شده‌اند حملات اخیر به خط لوله نفت شمال عربستان از خاک عراق صورت گرفته است، سعودی‌ها تنها با تکیه بر اطلاعات آمریکایی و بدون هرگونه دلیل و مدرک ملموسی این حرف را می‌زنند. منبع مذکور افزود تعهداتی برای کنترل مرزها داده شده است.عربستان و عراق، 612 کیلومتر مرز مشترک دارند.

.این منبع در ادامه گفت توافق اولیه درباره برگزاری رزمایش‌های نظامی میان عراق و عربستان در مرزهای مشترک در برهه آتی بنا به.....


کد خبر : 729063  |  تسنیم