×
شنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۸
۸ ۱۳۹۸/۴/۲۱ ۰۰:۵۷

حمله حمله حمله، تیم ملی کوبنده

آی‌اسپورت- ماجرا کاملا واضح است اما عجیب اینکه برای همه‌مان غریب به نظر می‌رسد. صبح چهارشنبه آنهایی که با دیدن تصاویر تمام مربیان تیم‌های ملی دور یک میز تعجب کرده بودند از خودشان می‌پرسیدند اصلا چرا باید چنین اتفاقی رخ دهد و این تیم‌ها و مربیان‌شان چه دخلی به هم دارند؟ البته شاید همه آنهایی که با این اتفاق نتوانسته‌اند ارتباط برقرار کنند گناهی هم نداشته باشند چرا که در تمام دوران ۸ ساله کاری ویلموتس و حتی قبل‌تر از آن مشابه این اتفاق تکرار نشده بود و جای خالی این کار ویژه در تیم‌های ملی فوتبال احساس می‌شد.

مساله‌ای که باید اساس کار فوتبال ملی باشد در تمام سال‌های گذشته دنبال نمی‌شد و اصلا در دستور کار نبود اما داستان دوری کردن کارلوس کی‌روش از تیم‌های ملی پایه و عدم پایبندی به مفاد قراردادش در این خصوص باعث شد انتقادها سر فدراسیون آوار شود که چرا مرد پرتغالی به تیم‌های ملی دیگر کاری ندارد در حالی که در قراردادش به این مساله اشاره شده و موظف است حداقل عملکرد و برنامه‌های این تیم‌ها را زیر نظر داشته باشد.

فشار رسانه‌ها در این خصوص فدراسیون فوتبال را از خواب ۸ ساله پراند و از همان ابتدای همکاری با سرمربی جدید در قرارداد ویلموتس بندهایی در این خصوص گنجانده و البته تاکید شد که ارتباط با کادر فنی تیم‌های ملی دیگر باید به صورت گسترده شکل بگیرد و حتی در حد نظارت و پیگیری نباشد. ویلموتس البته خودش به پیگیری این امر علاقه نشان داد و بعد از حضور در تمرین تیم‌های نوجوانان و جوانان ثابت کرد طبق قرارداد پیش می‌رود و دنبال رقم زدن اتفاقاتی در این حوزه است.

جلسه روز چهارشنبه در آکادمی فوتبال می‌تواند نقطه عطف و اتفاقی ویژه و بزرگ در فوتبال ملی ایران باشد. روزی که صحبت از اتحاد در فلسفه فوتبال و نوع بازی تیم‌های ملی به میان آمد و نقشه راه ریخته شد. تا پیش از این برخی مربیان تیم‌های پایه مثل حسین عبدی بارها در صحبت‌های‌شان به این مساله تاکید کرده بودند و انگار همه منتظر حرکتی از سوی فدراسیون و سرمربی تیم ملی بودند تا با شروع دوران تازه تیم ملی این اتفاق بزرگ رقم بخورد.

سرانجام در نشست مشترک مربیان تیم‌های ملی بحث یکسان‌سازی فلسفه تیم ملی به میان آمد و مشخص شد که فدراسیون فوتبال و سازمان تیم‌های ملی دنبال اتحاد در فلسفه بازی است. این فلسفه البته به صورت کلی مشخص شده و ویلموتس اعلام کرده دوست دارد تیمش تهاجمی بازی کند. این یعنی که تیم ملی از این به بعد تهاجمی بازی خواهد کرد و همان‌گونه که تصور می‌شد ویلموتس مهاجم، تیمش را تهاجمی خواهد کرد و روی این مساله هم تاکید دارد.

البته که این تهاجمی شدن می‌تواند هزینه‌هایی برای تیم ملی داشته باشد اما مساله فراتر از این حرف‌هاست. یکسان‌سازی فلسفه تیم‌های ملی می‌تواند شکل فوتبال ملی ما را از اساس دچار تغییر کند و به کمک فوتبال‌مان بیاید. چنانچه از بحث آموزش عبور کنیم و تصور کنیم بازیکنان منتخب برای تیم‌های نونهالان، نوجوانان و حتی جوانان مسائل پایه‌ای و اساسی فوتبال را به شکل صحیح و کامل آموخته باشند حالا باید در مسیر ساختن تیم (team building) و تعیین فلسفه و استراتژی، اعضای کادر فنی تیم‌های ملی باید مسیر را از همان ابتدا کانالیزه کرده و به یک سمت سوق دهند.

. در واقع قرار است هر مربی تمام استعدادها و نیروهای مجموعه تحت اختیار.....


کد خبر : 729775  |  آی اسپورت