×
شنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۸
۹ ۱۳۹۸/۴/۲۱ ۰۱:۴۲

غریب آبادی: برجام، قابل مذاکره مجدد نیست

العالم - ایران / سیاسی«کاظم غریب آبادی» سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی مستقر در وین با هفته نامه «دی زایت» آلمان گفتگو کرد.مشروح این گفتگو به شرح زیر است:سوال: آقای سفیر، چرا دولت شما برخورد مرگباری را با توافق هسته ای کرد؛ چرا بخشی از تعهدات خود را معلق کردید؟پاسخ: این نه ما، بلکه آمریکا بود که برجام را که یک توافق بین المللی تضمین شده از سوی شورای امنیت سازمان ملل بود، نابود کرد.

آنها یکجانبه و برخلاف حقوق بین الملل از برجام خارج شدند و تحریم های جدیدی را علیه ما اعمال کردند. این اتفاق در ماه می سال گذشته رخ داد. ما صبر بسیار زیادی از خود نشان داده ایم و اکنون واکنش نشان می دهیم. در واقع، ما هفته گذشته از میزان محدودیت مورد توافق غنی سازی اورانیوم با غنای پایین عبور کردیم. ما این کار را بر مبنای یک سازوکار شفاف و طبق مفاد برجام انجام دادیم و آن را نیز اعلام کردیم؛ این نقض برجام نبود.

سوال: چرا نقض برجام نیست؟پاسخ: مواد 26 و 36 برجام این حق را به ما می دهند تا تعهدات خود را در صورتی که دیگران توافق را نقض کنند، به طور کلی یا جزیی متوقف کنیم.سوال: این یک تفسیر بسیار حقوقی از برجام است. به علاوه، اکنون دولت شما اعلام کرده که ایران شروع به غنی سازی اورانیوم با سطوح خلوص بالاتر از 3.67 درصد (تا 20 درصد) که در برجام آمده، کرده است که یک گام بزرگ به سمت تسلیحاتی شدن می باشد.

مهمتر از همه اینکه آیا شما تصمیم به ساختن بمب گرفته اید؟پاسخ: یک فتوا در ایران علیه بمب هسته ای وجود دارد؛ یک حکم توسط بالاترین مرجع مذهبی و سیاسی. ما فقط به دنبال استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای هستیم. ما هرگز قصد نداریم تا با تولید سلاح، تبدیل به یک قدرت نظامی هسته ای شویم.سوال: یک ادعا به طور گسترده در غرب مورد بحث می باشد.

این سوءظن، یکی از دلایلی بود که برجام در جولای 2015 بعد از سال ها مذاکرات سخت به نتیجه رسید. اکنون سه کشور اروپایی عضو برجام یعنی انگلستان، فرانسه، آلمان، شرکای اروپایی شما و امضا کنندگان توافق به شما اصرار می کنند تا از تنش دوری کنید و همه تعهداتتان را ذیل این توافق انجام دهید. چرا به آنها چیزی نمی گویید؟پاسخ: اگر برجام به این اندازه برای اروپایی ها مهم است، آنها باید فورا اقدامات عملی برای نجات آن انجام دهند.

وقتی آمریکا به طور یکجانبه از برجام خارج شد، اروپایی ها از ما خواستند تا ما خارج نشویم. آنها به ما گفتند که یک ماه به ما زمان بدهید؛ یک ماه زمان بدهید تا خسارت هایی را که شما را به واسطه از سرگیری تحریم های آمریکا و کمپین «فشار حداکثری» رنج می دهد، جبران کنیم. حالا بیش از 14 ماه از آن زمان گذشته و در طول این مدت، فقط ایران تعهدات خود را انجام داده است.

به علت باج خواهی آمریکا و اعمال تحریم ها، تجارت و همکاری با ایران بسیار بسیار دشوار شده است. حتی برای ما ممکن نیست تا بودجه خود را از طریق بانکی منتقل کنیم. هرگز چنین وضعیتی مورد قبول ما نیست.*توصیه می کنیم که آمریکا، آتش را شعله ور تر نکندسوال: در مورد این نقل قول ترامپ که «شما با آتش بازی می کنید،» نظرتان چیست؟پاسخ: آمریکایی ها به تحریم کردن عادت کرده اند.

. آنها حتی از تحریم مقام معظم رهبری ما چشم پوشی نکردند. همچنین تهدید کرده اند وزیر خارجه ما را نیز در فهرست تحریم ها قرار خواهند داد. آیا این نشان می دهد که آمریکایی ها می خواهند مسئله را حل کنند؟ این آن چیزی است که آمریکایی ها از آن به عنوان فرصت.....


کد خبر : 729848  |  العالم فارسی