×
شنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۸
۷ ۱۳۹۸/۴/۲۱ ۰۱:۴۲

حدنصاب تازه ترامپ؛ سه دروغ درباره ایران در یک توییت

العالم - آمریکاشبکه خبری «سی‌ان‌‌ان» در گزارشی به تشریح سه اشتباه «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا درباره توافق هسته‌ای ایران در توییتی که او روز گذشته در این مورد داشته پرداخته است.ترامپ در توئیت روز گذشته نوشته است: «ایران از مدت‌ها پیش به صورت مخفیانه و در نقض کامل توافق وحشتناک ۱۵۰ میلیارد دلاری که جان کری و دولت اوباما انجام دادند "در حال غنی‌سازی" بوده است.

به خاطر داشته باشید که این توافق قرار بود ظرف مدت کوتاهی در چند سال منقضی شود.»سی‌ان‌ان به راستی‌آزمایی این توئیت ترامپ پرداخته و نوشته هر سه قسمت این توئیت اشتباه هستند. ناظران بین‌المللی هسته‌ای و حتی مقام‌های خود دولت ترامپ اذعان کرده‌اند که ایران تا همین اخیراً به محدودیت‌های توافق در خصوص فعالیت‌های غنی‌سازی خود پایبند بوده است.

ترامپ درباره میزان پولی که ایران به موجب این توافق به آن دست پیدا کرده هم اغراق کرده است. ضمن اینکه اظهارنظر او درباره اینکه این توافق به زودی «منقضی» خواهد شد، اشتباه است.سی‌ان‌ان در ادامه به بررسی مورد به مورد این ادعاها پرداخته است.غنی‌سازی «مخفیانه» ایرانبه نوشته «سی‌ان‌ان» هیچ شواهد متقنی در تأیید ادعای ترامپ مبنی بر اینکه ایران از مدت‌ها پیش در حال غنی‌سازی اورانیوم بوده وجود ندارد.

این ادعا در تناقض با گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نظرات کارشناسان مستقل و مقام‌های اطلاعاتی دولت ترامپ قرار دارد.«سی‌ان‌ان» با اشاره به بیانیه ایران در هفته گذشته برای مقید نبودن به محدودیت‌های مربوط به میزان ذخائر اورانیوم غنی‌شده و سطح غنی‌سازی آن نوشته هیچ شواهدی مبنی بر اینکه ایران تا به حال به تعهدات خود پایبند نبوده وجود ندارد، چه برسد به اینکه مدت‌ها این کار را انجام داده باشد.

«گری سیک»، کارشناس مسائل ایران در آمریکا که در دوران سه رئیس‌جمهور آمریکا عضو تیم شورای امنیت ملی این کشور بوده درباره بیانیه ترامپ به سی‌ان‌ان گفت: «هیچ حقیقتی در این بیانیه وجود ندارد. ایران به صورت مخفیانه اقدام به غنی‌سازی اورانیوم نکرده است.»دونالد ترامپ ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال گذشته خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کرد.

حتی مقام‌های اطلاعاتی دولت ترامپ هم در اظهارات علنی اذعان کرده‌اند که ایران تمامی مفاد این توافق، از جمله غنی‌سازی اورانیوم را کاملاً رعایت کرده است.در توافق هسته‌ای برجام مقرر شده ایران برای ۱۵ سال سطح غنی‌سازی اورانیوم خود را در حد ۳.۶۷ درصد نگاه دارد. این توافق همچنین میزان ذخائر اورانیوم ایران با غنای ۳.

۶۷ درصد را ۳۰۰ کیلوگرم تعیین کرده است.آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش فصل بهار خود اعلام کرد که ایران محدودیت‌های مربوط به غنی‌سازی اورانیوم را رعایت کرده است.«دن کوتس»، مدیر اطلاعات ملی آمریکا و «جینا هاسپل»، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) که هر دو توسط ترامپ منصوب شده‌اند ماه ژانویه در یک جلسه در کمیته اطلاعاتی مجلس سنا گفتند که ایران بعد از خروج آمریکا از برجام به مفاد این توافق پایبند بوده است.

.خبرگزاری سی‌ان‌ان نوشته «برت مک‌گورک»،.....


کد خبر : 729851  |  العالم فارسی