×
پنج‌شنبه، ۲۱ آذر ۱۳۹۸
۱۶ ۱۳۹۸/۵/۲۳ ۰۱:۳۳

ماینینگ زمینه ساز ایجاد اشتغال در کشور

درخواست اصلاح مصوبه ماینینگ در دولتنشست خبری کارگروه ماینینگ انجمن بلاک‌چین روز گذشته (سه‌شنبه 22 مردادماه) با موضوع مصوبه هیأت دولت در خصوص صنعت استخراج رمز ارزها (ماینینگ) برگزار شد.سپهر محمدی رئیس هیأت مدیره انجمن بلاک‌چین ایران در این نشست با بیان اینکه بلاک‌چین فرصت جدیدی را در کشور ایجاد کرده است، گفت: می‌توان از طریق صنعت بلاک‌چین (که یک شاخه آن صنعت ماینینگ است)، نقل و انتقال مالی را انجام داد و تا حدودی به سازمان‌های کوچک و بزرگ در شرایط تحریم کمک کرد.

محمدی با اشاره به اینکه انجمن بلاک‌چین فعالیت خود را با دریافت مجوز رسمی از وزارت کشور از سال 96 آغاز کرده است، افزود: این انجمن به مصوبه دولت انتقاداتی را وارد می‌داند و انتظار دارد تا با کمک نظرات کارشناسی فعالان این انجمن مصوبه را اصلاح کند، چرا که این مصوبه باعث می‌شود تا فعالان این حوزه کشور را ترک کرده و سرمایه خود را به دیگر کشورها انتقال دهند.

وی یکی از انتقادات به مصوبه را بحث تعرفه برق عنوان کرد و گفت: از مهر سال 96 این انجمن نظرات کارشناسی خود را به گوش مسئولان رساند ولی در مصوبه نظرات مشورتی انجمن برای فعالان بخش خصوصی نادیده گرفته شد و آیین نامه تدوین شده مهر پایانی بر فعالیت ماینرهای بخش خصوصی است از این‌رو برای جلوگیری از فرار سرمایه‌ها و ادامه کار از دولت درخواست تجدیدنظر در مصوبه را دارد، در غیر این صورت مجبورهستیم به دیوان عدالت اداری شکایت کرده و تقاضای تعلیق مصوبه را ارائه دهیم.

رئیس هیأت مدیره انجمن بلاک‌چین ایران افزود: از آنجایی که قیمت برق در کشورهای همسایه مانند روسیه، گرجستان، ترکمنستان، عراق و... ارزان‌تر از کشورمان است ماینرها بار خود را بسته‌اند تا در این کشورها سرمایه‌گذاری کنند.محمدی با بیان اینکه مصوبه اخیر «نه» بزرگ به ادامه فعالیت بخش خصوصی در صنعت ماینینگ است، گفت: با این مصوبه این بازی دو سر باخت است و با فرار سرمایه‌ها هم بخش خصوصی و هم دولت هر دو باهم متضرر می‌شوند در صورتی که این بازی با اصلاح مصوبه در بخش‌های تعرفه برق، استانداردها، مالیات و.

.. می‌تواند به بازی برد – برد تبدیل شود.محمدی با اشاره به اینکه ما مشوق مردم برای سرمایه‌گذاری در بخش بیت‌کوین و استخراج رمز ارز نیستیم و تنها از صنعتی صحبت می‌کنیم که می‌تواند برای کشور ارزآوری داشته باشد، افزود: استخراج رمز ارز با تعرفه رقابتی، در نظر گرفتن تعرفه برق صنعتی یا ارائه آن در بورس از جمله خواسته‌های فعالان حوزه ماینینگ است.

فعالان حوزه ماینینگ نه می‌خواهند از پرداخت مالیات فرار کنند و نه برق مجانی می‌خواهند، بلکه قصد دارند دستگاه قانونی وارد کشور کرده و با پرداخت عوارض گمرکی به‌صورت کاملاً شفاف به فعالیت خود در کشور ادامه دهند.فرار سرمایه گذارها با شرایط ناپایدارمحمد شرفی رئیس کارگروه ماینینگ انجمن بلاک‌چین نیز در این نشست ضمن ابراز خوشحالی از رسمی شدن صنعت ماینینگ گفت: مصوبه دارای ابهام‌های زیادی است از این‌رو با این روند ادامه کار فعالان بخش خصوصی ماینینگ دشوار خواهد شد و این خود یک فرصت سوزی و خودتحریمی محسوب می‌شود.

.وی افزود: صنعت ماینینگ نیز خود تولید محسوب می‌شود و در سال تولید ملی باید به این صنعت نوپا در کشور نیز بیشتر بها داده شود بنابراین با اصلاح مصوبه می‌توان ادامه فعالیت فعالان عرصه ماینینگ در کشور را مهیا.....


کد خبر : 782360  |  شبکه ایران

پربیننده ترین خبرها

آخرین عکسهای خبری