×
دوشنبه، ۱ مهر ۱۳۹۸
۱ ۱۳۹۸/۵/۲۸ ۱۱:۱۷

پرداخت تسهیلات به تولید کننده روستایی لاک پشتی است

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، عباسعلی پوربافرانی رئیس فراکسیون توسعه روستایی مجلس شورای اسلامی در برنامه گفت‌وگوی 18و 30 دقیقه شبکه خبر گفت: وقتی مصوبه آورده و تعیین می‌کنیم تا این عدد به دست تولید کننده برسد ممکن است تغییراتی داشته باشد. وی  افزود: ممکن است از نظر دولت و سازمان برنامه بودجه منابع لازم برای حمایت از روستائیان به بانک اختصاص پیدا کند اما مهم آن است که مشخص شود چه زمانی به دست تولید کننده می‌رسد.

رئیس فراکسیون توسعه روستایی مجلس  تصریح کرد: با شرایطی که از نظر بانکی منجر به محدودیت برای تولید کننده شده است متاسفانه اجازه داده نمی‌شود که فرایند اعطای تسهیلات به تولید کننده به راحتی داده شود و بخش عمده کار علاوه بر آنکه سامانه‌ها دچار مشکلاتی هستند و حتی سامانه کارا تاکنون چندین بار دستخوش تحولات متعدد شده و یا در برخی حوزه‌ها به دلیل عدم هماهنگی لازم تولید کننده یا استفاده کننده از تسهیلات در سامانه مذکور ثبت نام خود را انجام داده و مدارکش را تکمیل کرد اما به یک باره اعلام کردند که این بخش‌ها را حذف کنید.

پوربافرانی خاطرنشان کرد: وقتی ما با اطاله روند دریافت تسهیلات مواجه می‌شویم متاسفانه بخش اصلی که به ارائه کنندگان خدمات به تولید کنندگان می‌پردازد بانک‌ها هستند که آنها هم دچار مشکلاتی شدند. وی گفت: طبق آخرین آماری که ما داشتیم معادل ریالی 300 میلیارد تومان از یک و نیم میلیارد دلار تعیین شده برای ارائه تسهیلات به تولید کنندگان روستایی اختصاص یافته است و حجم زیادی از تسهیلات در نظر گرفته شده که از صندوق توسعه ملی برای ارائه تسهیلات به تولید کنندگان روستایی است، به دست تولید کننده نرسید.

رئیس فراکسیون توسعه روستایی مجلس افزود: آنچه بسیار مهم است زمان لازم برای تقدیم تسهیلات به تولید کننده است که نباید از این موضوع خیلی زمانی بگذرد. پوربافرانی گفت: قرار بود صد در صد اعتبارات در نظر گرفته شده از صندوق توسعه ملی برای ارائه به تولید کننده روستایی جذب شود. وی خاطرنشان کرد: بانک‌ها واختیاراتی که استان‌ها و شهرستان‌ها ندارند از عمده مشکلات اطاله تسهیلات در نظر گرفته شده به روستائیان است.

و باید روند پرداخت تسهیلات از مرکز کشور پیگیری شود. برای مثال اختیارات مدیر پست بانک یک استان زیر 2 میلیارد تومان است و وی عملا توان تسریع در پرونده‌ها را ندارد و باید دستورات لازم در مرکز کشور رسیدگی شود. ضمن اینکه عدم داشتن اطلاعات لازم در بین کارشناسان و متصدیان این موضوع هم موجب اطاله روند پرداخت تسهیلات به تولید کننده روستایی است.

رئیس فراکسیون توسعه روستایی مجلس  اظهار کرد: در حوزه تسهیلات به تولید کننده روستایی حرکت معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری لاک پشتی بوده است و ممکن است در پرداخت تسهیلات لازم برای اشتغال به گونه دیگری عمل کرده باشند اما تصور می‌کنم که زمانی که از تاریخ تصویب تا امروز برای پرداخت تسهیلات گذشته است باید همه منابع جذب شده و بخش عمده‌ای از این منابع به صندوق برگشت داده می‌شد.

پوربافرانی خاطرنشان کرد: اصلاح سامانه‌ها،‌درصدها و رشته‌های کاری نیازمند بازنگری بیشتری است ضمن اینکه افزایش اختیار استان‌ها، شهرستان‌ها و بانک‌های عامل و تضامینی که باید بپذیرند باید بازنگری صورت گیرد و آنچه در قانون نوشته شده است باید اجرایی شود و در مجموع روند اطاله باید کوتاه‌تر شود. انتهای پیام/ .

.....


کد خبر : 809327  |  خبرگزاری فارس