×
چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸
۱۲ ۱۳۹۸/۶/۲۱ ۱۳:۵۷

نفس های آخر نتانیاهو در دنیای سیاست؛ تشکیل کابینه یا زندان

العالم - تحلیل روزاو بر اساس شرایطی که این روزها سپری می کند، دو راه بیشتر پیش رو ندارد.از زمانی که نتانیاهو در تشکیل پنجمین کابینه خود پس از پیروزی حزب لیکود در انتخابات اخیر، شکست خورد کاملا روشن بود که وی دیگر نمی تواند به راحتی و بدون کمک احزاب کوچک تر کابینه تشکیل دهد. او در حال حاضر چالش هایی پیش رو دارد که همه برگ های برنده 23 سال گذشته را برای ادامه فعالیت، از وی گرفته اند.

اول - تغییر چهره سیاسی رژیم صهیونیستیفضای سیاسی رژیم صهیونیستی دیگر منحصر به دو حزب لیکود و کار نیست. حزب کار بیشتر شبیه خودرویی است که بدون فرمان در مسیر سراشیبی عمیقی افتاده باشد؛ حزب لیکود هم تقریبا چیزی جز آثار و تبعات اقدامات نتانیاهو طی دو دهه گذشته نیست.در مقابل احزاب نوظهور قدرت و نفوذ بیشتری در میان شهرک نشینان دارند و می توانند نقش مهمی در ترسیم ساختار کابینه بعدی ایفا کنند.

یکی از این احزاب، حزب آبی سفید است؛ این حزب شخصیت های مهمی چون بنی گانتس و یاییر لابید را در خود دارد. این در حالی است که حزب اسرائیل بیتنا به رهبری آویگدور لیبرمن، خود را قدرتی منحصر به فرد در نظام سیاست داخلی رژیم صهیونیستی می داند.دوم - تغییر قواعد بازی امنیتینتانیاهو با سال ها تجربه، مهارت قابل توجهی در این بازی پیدا کرده است؛ وی در هر انتخابات حداکثر استفاده را از این مهارت می کند؛ مثلا قبل از هر انتخابات پهپادهای این رژیم با تجاوز به مناطق مختلف سعی می کنند نتانیاهو را تنها قهرمانی نشان دهند که می تواند از شهرک نشینان محافظت کند.

اما در چند سال گذشته وی دیگر نتوانسته است آنگونه که می خواسته است از این ترفند استفاده کند. اکنون از فلسطین گرفته تا لبنان، قواعد بازی فرق کرده است و این مقاومت اسلامی در لبنان و فلسطین هستند که قواعد بازی و خطوط قرمز را تعیین می کنند. در تجاوز اخیر پهپادهای این رژیم به حریم هوایی لبنان و پاسخ مقاومت اسلامی به این تجاوز در شهرک افیفیم و سپس سرنگونی پهپاد اسرائیلی، نتانیاهو این حقیقت را به خوبی فهمید.

مقاومت فلسطین نیز در ماه های گذشته ثابت کرده است که می تواند با غافلگیر کردن ارتش این رژیم، پاسخ ماجراجویی های این رژیم در غزه را بدهد. بنابراین دستاویز امنیت دیگر نمی تواند مثل گذشته به کمک نتانیاهو آمده و کابینه پنجم او را هم نجات دهد.سوم - جازدن آمریکا و دوستان عربهمانطور که می دانیم نتانیاهو نقش اساسی را در طراحی "معامله ترامپ" و تبلیغ برای آن داشته است؛ دولت آمریکا نیز امید زیادی را برای اجرایی شدن این طرح به وی بسته بود.

با این حال این طرح با مشکلات و موانع بسیاری روبه رو شد به طوری که کلا موجودیت آن حتی قبل از اعلام تولد، به خطر افتاد. از این گذشته مهمترین متحد نتانیاهو یعنی دونالد ترامپ در داخل دولت خود هم با مشکلاتی رو به رو شده است؛ برکناری جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ و یکی از مهمترین حامیان رژیم صهیونیستی پرده از این مشکلات برداشت.

برکناری بولتون دغدغه ها و نگرانی های بسیاری را برای نتانیاهو به همراه دارد چرا که نشان می دهد که ترامپ به ویژه پس از شکست همه سیاست هایش در قبال ایران، کره شمالی و حتی مذاکره با طالبان با حمایت از کودتاچیان در ونزوئلا، اکنون برای تضمین پیروزی در انتخابات و ماندن در کاخ سفید ناچار به تقاضای مذاکره و توافق با ایران است.

.علاوه بر این دوستان عرب نتانیاهو هم – که سازش با آنها جزء دستاوردهای مهم نتانیاهو بود – مواضع خود را بر اساس مواضع و رویکردهای ترامپ تنظیم می کنند لذا جازدن ترامپ بر.....


کد خبر : 885748  |  العالم فارسی