×
پنج‌شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۸
۹ ۱۳۹۸/۶/۲۶ ۰۰:۲۱

از علت تا درمان زخم پای دیابتی ها

از علت تا درمان زخم پای دیابتی ها
:فرد دیابتی طی سالیان متمادی همواره در معرض عوارض قلبی، عروقی، چشمی و کلیوی است. در موارد حاد نیز فرد مبتلا به زخم پای دیابتی، دچار قطع عضو می‌شود که ایجاد این نوع زخم نیز همراه با عوارضی است که گاهی می‌تواند منجر به مرگ فرد شود.

به گزارش بهداشت نیوز: اما با کنترل مستمر قند خون و ترمیم زخم و بافت عفونی، می توان جلوی بسیاری از عوارض احتمالی را گرفت. اهمیت این موضوع باعث شد تا گفت و گویی با دکتر مهرانگیز توتونچی، مسوول کلینیک مرکز ترمیم و زخم باف جهاد دانشگاهی پیرامون این مساله انجام دهیم.اصولا چه کسانی برای درمان به این مرکز مراجعه می کنند؟مبتلایان به زخم پای دیابتی، سوختگی، زخم بستر و سایر زخم ها به این مرکز مراجعه می کنند اما تقریبا ۸۰ درصد بیماران ما را بیماران زخم پای دیابتی تشکیل می دهند.

روند درمانی این بیماران چگونه است؟درمان زخم پای دیابتی نیاز به انجام یک کار تیمی دارد. ابتدا برای بیماران مراجعه کننده پرونده تشکیل و شرح حال آنها بیان می شود. در شرح حال بیماران مسایلی مانند ابتلا بودن یا نبودن فرد به دیابت، کنترل قند، نوع داروی مصرفی، ابتلا به بیماری‌های زمینه ای فرد مانند مشکل های قلبی، عروقی، کلیوی، چشمی و اعصاب و همچنین آغاز عفونت زخم، درگیری استخوان، دارا بودن حس و خونرسانی محل زخم ذکر می شود.

اطلاع یافتن از تمام این آیتم ها برای ترمیم زخم و روند درمانی بسیار مهم است. اگر قند فرد کنترل نشده باشد حتما باید تحت نظر متخصص غدد قرار بگیرد زیرا ترمیم بافت زخم، بدون کنترل قند، اثر بخش نخواهد بود. سپس اگر زخمی عفونی نباشد کار ترمیم آغاز می شود اما اگر زخم خیلی عفونی باشد از متخصص عفونی مشاوره گرفته می شود.

همچنین اگر استخوان درگیر شود حتما متخصص وارد این کار تیمی می شود. بر اساس شرایط بیمار در صورت نیاز از مشاوره متخصص قلب و عروق و سایر متخصصان نیز کمک گرفته می شود. در روند درمانی نیز ابتدا نوع زخم بررسی می شود. اگر نیازی به دبریدمان (برش، برداشت یا حذف یک بخش از بافت مرده، عفونی شده یا صدمه دیده از بدن بیمار) باشد، زخم را تراش می دهیم و بافت مرده را بر می داریم.

پس از شست و شو، آموزش های لازم به بیماربیان می شود. پس از آن قند خون فرد کنترل می شود و اگر برای کنترل عفونت نیازی به آنتی بیوتیک داشت، برای او تجویز می شود. سپس بر اساس نوع زخم، وسعت و شرایط بیمار، برنامه درمانی آغاز می شود.معمولا برای ترمیم زخم و بافت از کدام روش‌های درمانی استفاده می کنید؟روش های درمانی ما بر اساس نوع زخم ممکن است دبریدمان، شست و شو، آموزش، انجام پانسمان( پانسمان ها انواع و اقسامی دارند که بر اساس نیاز زخم استفاده می شوند)، لارو درمانی، ازون تراپی، PRP یا استفاده از سایر روش های درمانی باشد.

معمولا ما روند درمانی خاصی را نداریم و از ترکیبی از روش ها برای ترمیم زخم ها و بافت هایمان استفاده می کنیم.با اجرای این روش ها، موفقیت شما در روند درمانی چقدر است؟ چند درصد بیماران می توانند بهبود پیدا کنند؟اگر همه چیز تحت کنترل باشد و عفونت استخوانی نداشته باشیم، اکثر بیماران، بیماری شان بهبود پیدا می کند اما اگر استخوان درگیر شده باشد، با سرعت عمل زیاد و استفاده از آنتی بیوتیک های خیلی قوی و آموزش های لازم برای بیماران، می توانیم از قطع عضو پیشگیری کنیم.

. در غیر این صورت پس از قطع عضو مرحله بعدی کار ما آغاز می شود زیرا خود.....


کد خبر : 899369  |  بهداشت نیوز

پربیننده ترین خبرها

آخرین عکسهای خبری