×
پنج‌شنبه، ۳۰ آبان ۱۳۹۸
۴۴ ۱۳۹۸/۷/۲۴ ۰۳:۳۹

دستگاهی جدید برای نجات معتادان از مرگ ساخته شد


پژوهشگران دانشگاه نورث وسترن یک دستگاه تازه برای مصرف‌کنندگان مواد مخدر ساخته اند که با تشخیص استفاده بی اندازه و اوردوز میتواند جان اشخاص را نجات دهد.به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، به لطف کمک هزینه ۱۰ میلیون دلاری مؤسسه ملی بهداشت آمریکا(NIH) به تیمی از پژوهشگران دانشگاه نورث وسترن برای سرعت بخشیدن به گسترش یک ایمپلنت بیوالکترونیکی، این پژوهشگران موفق شدند یک سنسور برای حس استفاده بی اندازه مواد مخدر و توزیع بلافاصله یک دوز از نالوکسون که زندگی شخص را نجات می دهد، اختراع کنند.

جان راجر محقق اصلی این پروژه توضیح می دهد:مرگ ناشی از استفاده بی اندازه مواد افیونی بیانگر یک بحران است که به صورت روزافزون در حال افزایش است. ما یک رویکرد مهندسی محور برای این بحران توسعه داده ایم که از فن آوری های جدید زیست الکترونیکی استفاده می کند.
این ایمپلنت یک راهکار نسبتاً ساده در صورت استفاده بی اندازه مواد مخدر ارائه می دهد.

این سنسور که یک دستگاه کوچک به میزان یک فلش یواس بی کوچک است، میتواند در زیر پوست فرد کاشته شود و موقع استفاده بی اندازه از ماده مخدر، میتواند سطح اکسیژن خون را ردیابی کند و آنرا تشخیص دهد.راجرز می گوید: این ایمپلنت های کوچک و بی سیم از مخازن کاملا بسته و پر از نالوکسون پشتیبانی می کنند. این سنسور مینیاتوری با نظارت مستمر اکسیژن رسانی به بافت، استفاده بی اندازه مواد مخدر را شناسایی می کند، در نتیجه بطور اتوماتیک و فوری یک دوز نجات دهنده از نالوکسون را در بدن آزاد می کند تا فرد مبتلا به اوردوز و مرگ نشود و نجات پیدا کند.

این سنسور یک استراتژی جدید قانع کننده برای نبرد با افزایش استفاده بی اندازه مواد مخدر است و انتظار میرود مصرف‌کنندگان این مواد افیونی این وسیله را آزادانه انتخاب کنند تا درصد مرگ و میر بر اثر اوردوز کاهش یابد.یکی روش تازه دیگر در این راستا، یک راه حل جالب بود که در ابتدای امسال معرفی شد. در این روش یک برنامه تلفن هوشمند از امواج صوتی برای ردیابی میزان نفس کشیدن فرد استفاده می کند.

بدین ترتیب کاربر پیش از استفاده مواد مخدر باید این برنامه را فعال کند تا برنامه در صورت معلوم شدن استفاده بی اندازه و شناسایی دوز مصرف، بطور خودکار با اورژانس تماس بگیرد.
کمک مؤسسه ملی بهداشت آمریکا به فیلسوفان دانشگاه های مختلف بعنوان قسمتی از برنامه گسترده HEAL (کمک به پایان اعتیاد طولانی مدت) انجام می شود.

این برنامه با هدف مبارزه با بحران افزایش مصرف مواد افیونی نزدیک به یک میلیارد دلار کمک هزینه از بودجه دولتی در سال ۲۰۱۹ به دانشگاه ها و تیمهای تحقیقاتی اعطا نموده است.فرانسیس کالینز مدیر NIH می گوید: ما به یک شیوه علمی چند جانبه برای کاهش خطرات استفاده مواد مخدر و تسریع در گسترش شیوه های درمانی مؤثر برای درمان اعتیاد به مواد افیونی احتیاج داریم.

. این سرمایه گذاری بی سابقه در برنامه HEAL نشان از تعهد ما برای حل این بحران ویرانگر دارد...


کد خبر : 993976  |  سرپوش
در خبرها

پربیننده ترین خبرها

آخرین عکسهای خبری