×
پنج‌شنبه، ۳۰ آبان ۱۳۹۸
۴۹ ۱۳۹۸/۷/۲۴ ۰۳:۴۰

استرس مادر در دوران بارداری باعث تغییر جنسیت نوزاد می‌شود


دو مطالعه از دانشگاه کلمبیا و کالج پادشاهی لندن بر اهمیت نظارت بر روان مادر در زمان حاملگی به علت تاثیراتی که میتواند روی جنسیت و رشد مغز جنین بگذارد، تأکید دارند.به گزارش ایسنا به نقل از گیزمگ، دو مطالعه تازه، تأثیر اضطراب مادر در زمان حاملگی بر رشد بچه را برجسته می کند. این تحقیقات، همبستگی شدیدی بین میزان تحمل اضطراب مادر در زمان حاملگی و برخی از تاثیرات روی جنین من جمله رشد مغز جنین، خطر زایمان زودرس و حتی جنسیت نوزاد یافته اند.

مطالعه نخست به وسیله فیلسوفان کالج پادشاهی لندن انجام گردیده است که بزرگ ترین تحقیق انجام شده در خصوص روابط بین بردباری اضطراب مادر و رشد مغز نوزاد است. این تحقیق ۲۵۱ نوزاد متولد شده را بررسی نموده و با مقایسه اسکن های مغزی آن ها، میزان رشد ماده سفید مغز آن ها را با سطوح و نمرات استرس محاسبه شده به وسیله پرسشنامه تکمیل شده به وسیله مادران بررسی نموده است.

ماده سفید( White matter) یکی از قسمت های سیستم عصبی مرکزی است. سیستم عصبی مرکزی از دو ناحیه ماده سفید رنگ و ماده خاکستری تشکیل شده است. این ماده بخش اصلی مغز و بخش سطحی نخاع را تشکیل می دهد و بطور عمده از سلول های گلیال و آکسون های میلینه تشکیل شده است. این آکسون ها پیغام ها را از مخ به دیگر قسمت های سیستم عصبی جابجا می کنند.

در ماده سفید به غیر بافت چربی، مویرگ ها و عروق مشاهده میشوند و فسفولیپیدها هم در ماده سفید زیاد هستند. الکساندرا لوتارسکو، پژوهشگر اصلی این مطالعه می گوید:ما دریافتیم در مادرانی که در زمان بارداری و در دوره پیش از تولد استرس بیشتری متحمل شده اند، ماده سفید مغز نوزادان آن ها تغییر یافته است.معلوم گردید که رشد مغز نوزادهایی که مادرانشان در زمان حاملگی استرس زیادی داشته اند، تغییر می کند.

ماده سفید به خصوص در منطقه ای به اسم آنسینات فاشیکولوس کاهش می یابد. در این مرحله معلوم نیست که چه عواقب ناشی از پیشرفت غیر طبیعی در فاشیکولوس پیش می آید، ولی پیوندهای بالقوه ای با اضطراب ، آلزایمر، افسردگی و حتی اسکیزوفرنی دارد.دومین مطالعه تازه که به تازگی منتشر شده است، توسط تیمی از پژوهشگران دانشگاه کلمبیا انجام شده و بطور مخصوص در آن تلاش شده است تا انواع مختلف استرس های زمان حاملگی رده بندی شود و معلوم کنند که آن ها چطور میتوانند باعث پیامدهای گوناگون روی نوزاد شوند.

۱۸۷ زن در زمان حاملگی شان با استفاده از پرسش نامه ها، خاطرات و ارزیابی های بدنی تحت نظارت قرار گرفتند.در طول مطالعه سه دسته بندی برای اضطراب معلوم گردید:۱. اضطراب روانی حاوی سطح بالایی از استرس و افسردگی از نظر بالینی. ۲. اضطراب جسمی که شامل فشار خون بالا و دریافت کالری بی اندازه است. ۳. شرایط بدون اضطراب و سلامت.

یکی از یافته های جذاب این تحقیق این بود که سطح بالای اضطراب روحی و روانی در زمان حاملگی بطور چشمگیری شانس تولد نوزاد دختر را افزایش می دهد.به طور کلی نسبت تولد پسر به دختر تقریبا ۱۰۵ به ۱۰۰ است، ولی این نسبت در وضعیت اضطراب فیزیکی ۹ به ۴ و در وضعیت استرس روانی ۲ به ۳ می شود. کاترین مونک، سرپرست این مطالعه خاطرنشان کرد:پژوهشگران این الگو را بعد از حوادث اجتماعی مثل حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در شهر نیویورک بررسی نموده اند و دریافته اند که بعد از وقوع آن تعداد نسبی تولد پسر نسبت به دختر کاهش یافته است.

.او ادامه داد:مطالعات ما نشان داده است که پسرها نسبت به محیط های نامطلوب دوران بارداری آسیب پذیرتر هستند و زنان پر اضطراب کم تر پسر به جهان می آورند.در مطالعه کلمبیا معلوم گردید اضطراب جسمی.....


کد خبر : 993979  |  سرپوش
در خبرها

پربیننده ترین خبرها

آخرین عکسهای خبری